A múlt héten ismertettük mi is az Alkotmánybíróságnak azt a meglehetősen dodonai határozatát, amelyet Gödről, pontosabban az itteni különleges gazdasági övezet kijelöléséről hozott. Városvezetőket kérdeztünk arról, ők hogyan értelmezik és hogyan értékelik a döntést?

A polgármester,  az alpolgármesterek és a Fidesz-frakció egyik tagjának válaszát már olvashatták. Most a Göd Fejlődéséért Frakció képviselőjének véleményét idézzük.

Fülöp Zoltán, Göd Fejlődéséért Frakció

Elsősorban sajnálatos, de várható döntés született. Még a polgármester saját csapata is úgy nyilatkozott, hogy nem vártak más eredményt. Ha elvonatkoztatunk egy pillanatra az Alkotmánybíróság vélt vagy valós elfogultságától, akkor is megállapíthatjuk, hogy erről a beadványról nagyon más döntés nem születhetett. Ezt jól mutatja, hogy a különvélemények sem tartalmaznak alapvetően más irányokat, inkább csak hangsúlyokat helyeznek egyes pontokra.

Az indítványok történetébe és a döntés részleteibe nem érdemes mélyebben elmerülni, a lényeg, hogy vége a bizonytalanságnak, vége az illúzióknak: a kormány elvette a Samsungot Gödtől minden nyűgével és előnyével. A 2021-es évben már nagy csoda ebben az ügyben nem történik, most az előttünk álló feladatokra kell koncentrálnunk.

A Samsunggal kapcsolatosan a legfontosabb feladatunk nekünk gödieknek, hogy tisztázzuk, rendezzük a viszonyunkat, viszonyulásunkat a gyárhoz. A gyár létezéséről korábban döntöttek, ma a kész helyzettel kell valamit kezdenünk. A nehézségeket, hátrányokat mindannyian ismerjük. Néhányan tragikusan élhetetlennek minősítik a helyzetet, mások viselhetőnek tartják – azonban mindannyiunknak fájdalmas, hogy az előnyökből alig részesülünk. Érezzük a disszonanciát, ha kerülendő páriaként tekintünk a Samsungra – de ácsingózunk a pénzére. A fenntartható világ egyensúlyokra épül. Bármiféle környezethasználatot, környezetterhelést a forrásához lehető legközelebb kell kompenzálni. A térképek átrajzolásától a gyár nem került messzebb a lakosságtól, de a hatáscsökkentés lehetőségei erősen szűkültek.

A jövőben azon kívánunk dolgozni, hogy a Samsung SDI és a város közötti partnerséget tartalommal töltsük meg. Ezzel párhuzamosan lakosságvédelmi intézkedéseket kezdeményezzünk. Megtettük ezt már a Zöldfal projekttel – melyet polgármester úr sajnos nem támogatott, de ez nem szegi kedvünket. Ezzel és más témákkal is megyünk tovább, mert a gödiekért dolgozunk!

Előző cikkMit szólnak az Alkotmánybíróság gödi határozatához a városvezetők? – 3. rész
Következő cikkNem mindegy, milyen a képük a döntéshozóknak Magyarországról