Az év utolsó napján visszanézünk arra, hogy mik voltak a legemlékezetesebb pillanatok Gödön az éppen búcsút intő 2021-ben. Cikkeink alapján készült összeállításunkban most kerüljük a politikát: hónapról hónapra olyan eseményeket veszünk sorra, melyek arról szólnak, hogy milyen érzés Gödön élni.

Januárban beszámoltunk arról, hogyan szépült meg és vált utasbaráttá az alsógödi állomás. Új vizesblokk, megújult homlokzat, kerékpártárolók kialakítása mellett új padok is kikerültek a vonatra várakozóknak.

Februárban megnyílt a város első csomagolásmentes boltja. Bevásároltunk mi is a Bekában, és bevalljuk: jó volt azt érezni, hogy tettünk valamit a jövőnkért, a fenntarthatóságért. Később többször is visszatértünk, és azt láttuk, nem csökkent az üzlet népszerűsége, környezettudatos polgárokból nincs hiány Gödön.

Márciusban igazi 2021-es módon, online ünnepeltük az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóját. Képernyőkön néztük a Búzakalász Iskola diákjainak műsorát, a Németh László Iskola művészeti tanárainak és a Kincsem vonósnégyesnek a koncertjét, és a koszorúzások is egyénileg folytak a Kossuth és a Petőfi téren. A József Attila Művelődési Ház így is emlékezetes programsorozatot szervezett, egyebek mellett arról, hogy mit rejtenek az utcanévtáblák Gödön.

Áprilisban erőt adó üzenetekkel készített fel bennünket a húsvétra a Luther utcai templom kerítésén a gödi evangélikus közösség. Mint a Gödi Hírnöknek elmondták, úgy érezték: a járvány okozta távolságtartó helyzetben sokaknak szükségük lehet olyan fogódzókra, amelyek támaszt, vigaszt nyújtanak. Ezért bibliai igehelyek, teológusok gondolatai mellett neves költők verseit osztották meg az arra járókkal. 

Májusban ha nem is az évszázad, de mindenképpen az év egyik legnagyobb vihara söpört át a városon. Fákat döntött ki és tépázott meg a tomboló szél. Ide kapcsolódó hír, bár kicsit későbbi, hogy az egy évvel korábbi viharkárok helyreállítására sikerült csaknem 60 millió forint pályázati pénzt elnyernie a városnak.

Júniusban a nyárral együtt megérkezett az a vonat is, amellyel végre átszállás nélkül juthatunk el Gödről a Balatonra. A Szobról Fonyódra, illetve onnét visszafele tartó Jégmadár expressz Felsőgödön állt meg a hétvégi, illetve az ünnepnapokon egészen a szezon végéig.

Közben megérkezett a Lime is Gödre, a kis citromkarikákkal díszített fekete-zöld e-rollereket örömmel fogadta a város. Viszont mostanra igencsak megfogyatkozott az állomány, hogy miért, arról a közelmúltban írtunk.

Júliusban özönvíz zúdult Gödre: az utcákon hömpölygött a víz, több helyen nem tudták elnyelni az árkok. Felsőgödön a Rákóczi Ferenc utca teljesen elesett, máshol áramkimaradásról is beszámoltak a lakosok.

Augusztusban átadták a városban az első közösségi komposztálót, ami igazi siker lett. Szeptemberben egy újabb követte, majd decemberben már azt kellett kérni a gödiektől, hogy ne tegyenek több zöldhulladékot a közösségi komposztálókba, mert azok már megteltek.

Szeptemberben új iskola indult Gödön, a Zenit. Öt család alapította, a jövőnek, a gyerekekre és a helyi igényekre figyelve. Karácsonykor már az egész várost várta Göd legújabb, alapítványi általános iskolája: adventi vásárt tartott, egy kis zöld csavarral.

A hónap utolsó hétvégéjén igazán nem unatkozhattunk Gödön: a Feneketlen tónál tartották a 14. Szüreti Lovasfesztivált, volt tánc, bábjáték, bográcsverseny, lovasfelvonulás, ének, zene, ügyességi játék és kihirdették az előző napi futóverseny eredményét is. Ez a rendezvény azért volt kiemelkedő, mert az iskolájukért futottak a gyerekek.

Októberben Virágzó közösség díjat nyert Göd. A Magyar Turisztikai Ügynökség versenyén a zsűri azért ítélte ezt a különdíjat a városnak, mert a szakemberek szerint sorra szépülnek meg a közterületek, átgondolt, a fenntarthatóság szempontjait is szem előtt tartó zöldfelület-fejlesztés folyik.

A november első napjára virradó éjszakán fergeteges Halloween-buli volt a Kincsem Udvarházban, fényfestők varázsolták el a falakat, volt vásár, kézműves foglalkozás, kiállítások, vizuális fejtörők, adománygyűjtés és élőzene. A lámpás felvonuláson csaknem hatszázan vettek részt, köztük rengeteg gyerek.

Ugyancsak novemberben telt ház előtt adott elő a gödi könyvtárban Pál Feri atya. A népszerű római katolikus pap, mentálhigiénés szakember egyszemélyes show-jának vezérfonala valószínűleg mindenkit izgat: Hogyan válhat erőforrássá a múlt, hogyan alakítható szabadon a jövő?

Decemberben immár másodszor kereshettük fejtörő versikék alapján az adventi naptár kivilágított ablakait, kirakatait, feldíszített kapuit, kerítéseit városszerte. A karácsonyra hangolódás garantált volt, a jó levegőn hatalmas sétát tehettek a gyerekekkel vagy párosan, akár egyedül a résztvevők.

Fotó: Majdán István képe, A gödi Duna ártéren. A fotó a szakma zsűri döntése alapján a 2. helyezést nyerte el a Gödi Hírnök fotópályázatán.

Előző cikkMelegrekord dőlhet szilveszterkor
Következő cikkUtcafórumot tartottak Gödön a védőfásításról