A 100. Magyar Derby napján, a Connolly’s RED MILLS – Magyar Póni Derby apprentisz kategóriában indult a versenyen a fiatal gödi sportoló. Alig két éve lovagol, de már nagyon szép eredményeket ért el, kengyel nélkül is a 4. lett. A futama után vele, szüleivel és a Kincsem Sportlovarda Sződliget tulajdonosaival beszélgettünk.

Mióta lovagolsz, hogyan kezdted el viszonylag későn a sportot?

2020 októbere óta lovagolok, a versenyeken el is csodálkoznak, mivel a többiek általában már jóval korábban elkezdik. A nővérem lovagol, ő volt a lovas a családból (azért voltak előzmények, dédnagyapám, vitéz Ireghy Imre huszárezredes a 20-as, 30-as években számtalan díjugrató versenyt nyert). Mikor elköltöztünk Budapestről Gödre, akkor találtunk rá a Kincsem Sportlovardára, ahova elmentünk egy próbalovaglásra. Ekkor én is nagyon beleszerettem: megfogott a lovak világa, elkezdtem lovagolni tanulni. Egyszer, egy téli napon felhívott az edzőm, és kérdezte, hogy szeretnék-e indulni a Nemzeti Vágtán, mert lovast keresnek. Én, bár akkor még nagyon kezdő voltam, rávágtam, hogy igen. Ezt követően kezdtem el egyre többet edzeni, fejlődni, és most érzem úgy, hogy eljutottam egy olyan szintre, hogy már magabiztosabban tudok versenyezni.

Mit kell tudni az apprentisz kategóriáról?

Itt a pónik marmagassága 135-145 centi. Én Pusztával ebbe a csoportba tartozom. Gyakran ülök nagy lovon is, de versenyezni majd csak 18 éves korom után tudok velük.

A mostani verseny milyen volt?

Nagy megtiszteltetés, hogy itt versenyezhetek a Kincsem Parkban a 100. Magyar Derby napján. Ahhoz, hogy ide eljussak, már egy korábbi, szintén a Kincsem Parkban rendezett versenyen jól kellett szerepelnem. A mai versenyen sajnos a startnál kiesett a lábam a bal kengyelből, így kicsit nehezen indultam, aztán megtaláltam az egyensúlyomat és kengyel nélkül lovagoltam végig a távot. Negyedik helyezést értem el.

Indulsz majd a Nemzeti Vágtán is.

Igen, két hét múlva állunk starthoz a hortobágyi elővágtán, először ott kell jól szerepelnem. Én magabiztosan állok starthoz, úgy vélem, idén jobban fogunk teljesíteni. Tavaly sajnos a Hevesi Vágtán balesetem volt, így nem jutottam fel a budapesti versenyre. Nem sérültem meg, lelkileg volt nehéz feldolgozni, ami történt – nem a mi hibánkból. Úgy érzem, az elmúlt egy évben én is, és a ló is sokat fejlődtünk.

Versenyzőként még nem voltál a Hősök terén, de láttál már ott Vágtát?

Igen, tavaly, mivel a lovarda tulajdonosainak egy másik lova bekerült, én is ott voltam segíteni. A sződligeti lovarda és a lovak tulajdonosa a Gusztos család, Gusztos Zsuzsanna és Gusztos Gábor, akikkel nagyon jóban vagyunk, sokat segítenek. Most is velük jöttem a versenyre, az edzőm, Balogh István, most éppen Kecskeméten van egy másik versenyen. Ő egy nagyon híres Széchenyi-díjas tréner, és nagy öröm, hogy bízik bennem és dolgozik velem, immár másfél éve. Az idomítás is fontos része a lovaglásnak, amit Janeczki Rebekától tanulok.

Hogy néz ki egy napod?

Van, amikor reggel ülök lóra, és van, amikor délután. Nyáron nem szoktam napközben lovagolni, mert nagyon meleg van. Most elkezdtünk engem is edzeni, hogy fizikailag is felkészült lehessek – futok, erősítek, kardiózok. A lovardában szoktam dolgozni is, így keresem a zsebpénzem. Nővéremmel együtt segítünk Rolex felkészítésében, aki 2021-ben megnyerte a Hősök terén a Sztárfutamot, Bács Péter színművész volt a lovasa. Iskolaidőben tanítás után hazamegyek ebédelni, elvégzem az iskolai feladataimat, aztán megyek is ki, és estig ott vagyok.

Kék felsőben Vozár Vilma

Mit lehet tudni Pusztáról, a lovadról?

Puszta csupa szív ló, okos, de néha makacs tud lenni, ahogy ez látható is volt a felvezető körben. Nehéz vele, de nagyon szeretem és felnézek rá, mert ő is hosszú utat tett meg. Ő egy haflingi kanca, 12 éves. Három éve került a lovardába, disznóólból mentették meg, vemhesen! Elsősorban oktatatásra vették, de emellett futószáraz, ugrik, nagyon sokoldalú. Olyan sok az energiája, hogy napi szinten két-három órát kell vele dolgozni. Észleli, hogy milyen képességű lovas ül rajta, a kisgyerekekkel nagyon türelmes, nyugodt és megbízható ló.

A jövőre vonatkozóan mik a terveid?

A Huzellában tanulok, nyolcadikos leszek. Utána biológia-kémia szakra szeretnék felvételizni, gimnáziumba. A jövőmet is a lovakkal képzelem el. Lóállatorvos szeretnék lenni, emellett mentett lovakkal foglalkozni és a galoppsport is érdekel.

Eddig Vilmával beszélgettünk, most a lovarda egyik tulajdonosához, Gusztos Zsuzsához fordulok, és kérem, mondjon pár szót a fiatal tehetségről.

Pista bácsi, Balogh István, az elismert edző szerint új reménység Vilma, a gyöngyszem. Száz gyerekből egy, akiben minden megvan – a tehetség, az alázat, és a szorgalom. Megvan a szülői támogatás is és a lovarda is segíti. Ebben a gyerekben nagyon sok van, nagy sikerek várnak rá. Ő a kudarcokat is jól kezeli, azokat is pozitív irányban tudja átfordítani. Nem esik össze. Lehet, hogy egy kicsit szomorkás, de megrázza magát és elhatározza, hogy a jövőben még jobban figyel – a mai eset után például a kengyelre. Mire 17-18 éves lesz és a nagyok közé bekerül, be is fog érni. Nagyon kevés 14 éves van a mai világban, aki ilyen eltökélt, mint Vilma.

Előző cikkVonat elé ugrott egy ember a gödi vonalon
Következő cikkSzabadságon egy gödi háziorvos, nézze meg, ki helyettesíti!