Az ÖkoKlub Egyesület hozta Gödre szerdán este Lenkei Péter előadását és a Levegő Munkacsoport kiállítását. Hogy miről volt szó a Különc Kávézóban, arról magát az előadót kérdeztük.

Lenkei Péter levegőtisztaság-védelmi szakértő. Szerinte az év egy részében jó Gödön a levegő, a másik felében meg pocsék. De ez nem csak a mi városunkban van így. Magyarországon, amikor beindul a fűtési szezon, a levegő katasztrofális állapotba kerül. Ennek részben a kedvezőtlen meteorológiai helyzet az oka, hisz az ország egy medencében fekszik és ezen belül még kis almedencéi is vannak, mint például a Dunakanyar. Meggyűlik a Visegrádi-hegység, a Naszály és a Gödöllői-dombság között a hideg levegő, és légszennyezéscsapdaként viselkedik, nem tud belőle megszökni a szennyezés.

Amiről eddig szó volt, az egy adottság. Hogy mit tesz erre rá a fűtés? Sokat, bár az ötvenes években ez rosszabb volt sokkal – mondja Lenkei Péter. A gázfűtés bevezetésével javult a helyzet, ám a 2008-as gazdasági válság idején sokan visszaváltottak szilárd tüzelésre, és ez sok helyen úgy is maradt.

Maga a fatüzelés is eléggé szennyező, a lignitről pedig, ami egy nagyon ócska olcsó szénféleség, már ne is beszéljünk. Ennek az egészségügyi kára százszor több, mint amennyit szociálisan segít, forintban is – véli a szakértő. Aztán ott van még az illegális hulladékégetés is. Bár egy-egy településen csak néhány olyan család van, amelyik szeméttel fűt, de ők okozzák a legnagyobb kárt. 

Hogy mi értelme van egy ilyen előadásnak?  A levegőtisztaság-védelmi szakértő azt mondja, az információhiány hibás döntésekhez vezet az életben: ilyen az is, hogy például műanyaggal fűtünk. Ha tudná az illető, hogy ez mennyire káros, az ő egészségére is, akkor biztosan nem tenné. Kérdésünkre, hogy nem csak a pénzen múlik-e ez, határozott nem a válasz. Ha nem tudja valaki lecserélni a fűtésrendszert, fűtsön fával. Az kevésbé rossz – válaszolja Lenkei Péter.  

Előző cikkHétfőn lezárják a Csíz utcai hidat
Következő cikkGödi versenyzőnek szurkolhattunk a Ninja Warriorban