Szilágyi Lászlót, a Göd Fejlődéséért frakció tagját a képviselő-testület egyhangú támogatásával választották meg alpolgármesternek. Év elején arról adtunk hírt, hogy a politikus komoly műtéten esett át. Szerencsére azóta meggyógyult, és teljes erőbedobással tudja támogatni a gödiek érdekeit.

Az alpolgármestert a gödi kiserdőben kérdeztük a betegségéről, a politikai ambícióiról és természetesen a város legfontosabb problémáiról. 

Hogy érzi magát, túl van a betegségen?

November végén fedeztem fel magamon egy nagyobb csomót, amivel sajnos akkor nem foglalkoztam. Január elején mentem el kivizsgálásra, akkor kiderült, hogy daganatról van szó, amit februárban műtéttel tudtak eltávolítani. A két héttel ezelőtti vizsgálat eredményei alapján kijelenthető, hogy legyőztem a betegséget. Természetesen félévente kontrollra kell járnom, és azt kérem a gödiektől, hogy igenis vegyék komolyan a szűrővizsgálati lehetőségeket, mert az időben észlelt betegség még gyógyítható!

Hogyan befolyásolta a betegség az életszemléletét?

Mindenképpen megváltoztatta, hiszen az ilyen éles helyzetekben felerősödnek azok az értékek, amelyek valóban fontosak. Van egy négy és féléves kisfiam, akit a párommal közösen szeretnénk felnevelni. A családnál szerintem nincs fontosabb dolog a világon. Nagyon rossz volt belegondolni, hogy ennek a kimenetele véges lehet számomra. Egykori sportolóként eldöntöttem, hogy le kell győznöm ezt a betegséget. Úgy érzem, hogy ez sikerült, és már Gödért dolgozhatok.

Tősgyökeres gödiként mit jelen önnek a város?

Meghatározóak a városhoz fűződő emlékeim. Azt szoktam mondani, hogy ősgödi vagyok. Az első szerelemtől kezdve minden Gödhöz köt. 1988-ban születtem és az első napok óta a szívem csücske településünk. Itt jártam óvodába, iskolába, még emlékszem, milyen volt a Feneketlen tó sziget nélkül. Nyári melegben a Dunában úsztam vagy a strandon töltöttük gödi barátaimmal a vakációt. A város iránti szerelmem nem engedi, hogy Göd szakadékba zuhanjon. Remélem, hogy a képviselők többsége is így érez, és az idei költségvetés elfogadása után megoldást tudunk találni problémáinkra.

Mi a civil foglalkozása?

Pályázatírással, tanácsadással foglalkozom, ami azt jelenti, hogy cégeknek készítek vissza nem térítendő támogatásokat. Ezen a területen már több mint 10 éve sikeresen dolgozom. Vállalkozói mentalitásom miatt nem ismerem a lehetetlent és szakmámból fakadóan mindig megtalálom a megoldást.

Amióta politikával foglalkozik, mennyire lett más a szemléletmódja?

Hiába tudhatom a legjobb megoldást egy fejlesztésben, ha azt végül nem tudom keresztülvinni a lakosságon vagy a képviselőkön. Azt látom, hogy ezért a kompromisszumot kell megtalálni egyes ügyek sikeres megoldásához. Ha holnap kitaláljuk, hogy ide, a kiserődbe egy új játékelemet helyezünk, akkor biztosan lesz olyan, akinek ez nem fog tetszeni. De ha megértjük a problémáját és arra jó megoldást tudunk biztosítani, akkor egy adott beruházást széles tömeg tud támogatni.

A pályázatírói, tanácsadói munkája párosul menedzsmenti attitűddel, amit a politikában tud hasznosítani?

Igen, mindenképpen. A tanácsadói munkám során ha egy vállalkozó megkeres azzal, hogy szüksége van gyártógépre, akkor forrást próbálok neki találni. Amikor azt a kérést kapom, hogy például a kiserdei játszóteret újítsuk fel, akkor igyekszem megteremteni erre az anyagi lehetőségeket. Szerintem lényegtelen, hogy egy fejlesztés költségeit Pest megye vagy a Samsung, esetleg önkormányzatunk adja – az a fontos, hogy megépüljön. Tanácsadóként a kezdeti lépésektől a megvalósításig átlátom a folyamatokat és meg is tudom valósítani.

Kinek volt az ötlete, hogy alpolgármesteri pozícióba kerüljön?

Mindig a polgármester jogosultsági köre az alpolgármester jelölése. Az adott előterjesztésből tudtam meg, hogy szerepel a nevem, mint alpolgármester-jelölt. Még aznap felhívtam polgármester urat, hogy ezt miért tette, így estére már üresen hagyta a név helyét. Utólag tudtam meg, hogy már korábban is felmerült a nevem lehetséges jó alpolgármester-jelöltként, akit még a Fidesz-KDNP frakció is támogatna.

Hogyan fogadta a jelölést?

Meglepődtem, mert hivatalos felkérést nem kaptam és komolyabb beszélgetés sosem volt ebben az ügyben. A szavazás előtti napokban több bátorítást is kaptam gödi lakosoktól, hogy el kell vállalnom ezt a feladatot. Csapatként tekintek a képviselőtársaimra, akikkel a legfontosabb ügyek mentén folyamatosan egyeztetek, és úgy érzem, kellő mértékben támogatnak. Az a fontos, hogy Göd kiugorjon abból a gödörből, amibe az elmúlt években került. Aki ebben segíteni tud, arra partnerként tekintek.

Mit tart sürgető feladatnak, amit minél hamar meg kell oldani?

Az idei költségvetés elfogadását. Ennek hiányában állami támogatást nem kapunk, ami azt jelenti, hogy a város működtetését végző kollégáink fizetését a FIDESZ-KDNP vezette városvezetés által felhalmozott tartalékok felélésével lehet kezelni. Számításaim szerint így akár már nyáron elfogyhat a pénz, így a képviselők mellett senki se kaphat majd fizetést. Nem lesz befizetve a villanyszámla és térdig érő fű lesz mindenhol. Azon képviselőket terheli majd a felelősség, akik féléves egyeztetések ellenére – vélhetően politikai okok miatt – a várost még jobban a szakadékba akarják lökni. Személyes ambíciójuk, pozícióhajkurászásuk miatt, vagy csak pár ezer forintért meg akarják bénítani szeretett városunkat. Szomorú vagyok, hogy valakinek ez fontosabb, mint 20 ezer gödi lakost szolgálni.

Mennyire befolyásolja a munkáját, hogy az alpolgármesterek viszonylag sűrűn váltották egymást?

Úgy érzem, ez nincs kihatással a munkámra. Frakciótársammal, a korábbi alpolgármesterrel, Fülöp Zoltánnal nagyon jó összhangban vagyunk. Mindent meg tudunk beszélni, minden ügy kapcsán támogat engem, mondhatni kiegészítjük egymást. A FIDESZ-KDNP frakcióval szintén sűrűn egyeztetek, és úgy látom, hogy kompromisszumos megoldások által sikeresen lehet városunkat vezetni. Kényes egyensúly van most a képviselő-testületben, így én vagyok a híd, mely a két folyópartot összeköti. Az Összefogás frakcióval szintén tárgyalásokat folytatok annak érdekében, hogy minden fontos ügyben meglegyen a kellő többség.

A Göd Fejlődéséért frakció tagjaként hogyan látja a város helyzetét?

Fülöp Zoltánnal még a frakció megalapítása előtt arról beszéltünk, hogy a városnak nagyon sok elmaradt fejlesztése hiányzik. Az elmúlt 10-20 évben óriásit növekedett Göd lélekszáma. Rengetegen költöztek ki ide, és még további népességnövekedés várható. Kényes egyensúlyt kell megtalálni, mert az se lenne jó, ha rohamosan fogyna a gödi lakosság. Azt látom, hogy szükség van új bölcsődére, óvodára, iskolára, aszfaltozott utcákra és járdákra, és gondolnunk kell a környezetre is.

Azzal a 2 évvel ezelőtti döntéssel, miszerint a Samsung adója nem közvetlenül érkezik Gödre, hanem a pénz felét a környék települései között osztják szét, szerintem városunk lakosait büntették elsősorban. Innentől minden fejlesztésre, beruházásra pályáznunk kell Pest megyénél és működtetésre nem kapunk egy forintot sem. Gyönyörű sportcsarnokot építhetünk, csak a takarítására és a villanyszámlának kifizetésére ki fog pénzt adni? Bízom benne, hogy az illetékesek belátják, hogy ez hosszú távon nem logikus, és sikerül egy kompromisszumos megoldást közösen kitalálnunk. Mi partnerek vagyunk, ha azzal Göd jól járhat.

Vannak-e megbízható adatok azzal kapcsolatban, hogy a Samsung növekedésével milyen környezeti hatások érik a várost?

Körzetembe tartozik Göd-Újtelep és a Nemeskéri út egyes szakaszai is. Itt a gyár környezeti hatásait naponta tapasztalják az itt élők. Szerintem azokat a lakosokat kell leginkább segíteni, akik az üzem közelében laknak. Ha a városnak lenne elegendő pénze, akkor az itteni ingatlanokat az önkormányzatnak meg kellene vásárolnia és hasznosítania kellene. A válság miatt sokan kénytelenek elköltözni Ukrajnából, rengeteg a menekült, ideiglenesen nekik megfelelne, hogy ide költözzenek. Legutóbb NMP oldószert mutatott ki a talajvízben a GÖD-ÉRT egyesület vizsgálata. Információim szerint ez a mennyiség jelentősen elmarad attól, hogy a gödiek egészségében kárt okozzon. Véleményem az, hogy ez az anyag egyáltalán nem kerülhetne a természetbe és minden illetékesnek ki kell vizsgálnia, hogy hol van a szennyezés forrása, és ezt meg kell szüntetnie. Örülök, hogy a Samsung ezt komolyan gondolja és mindent megtesz ennek érdekében. 

Gondolkodnak-e azon, hogy a városban a turisztika nagyobb hangsúlyt kapjon?

Azt gondolom, hogy egy sikeres város a 21. században akkor tud jól működni, ha nem egy lábon áll. Nem szabad csak egy bevételre építeni. Sikeresen akkor működik egy város, ha több forrásból biztosítja bevételeit. Ez lehet a turisztika is, hiszen Budapest és a Dunakanyar közelsége miatt Göd eddig kicsit parlagon maradt. Nyáron rengeteg bringás megy keresztül a városon. Szerintem erre kell megfelelő kiegészítő szolgáltatásokat biztosítanunk és elgondolkozni azon, mi az, ami a téli időszakban is városunkba csalogathatna turistákat.

Mivel lenne elégedett néhány év múlva a saját karrierjében és a város működésével kapcsolatban?

Már annak is örülnék, ha Göd ki tudna mászni a gazdasági válságból, amibe két éve került. Nincsenek nagy célok, mert jelenleg a működésre nem kapunk támogatást. Azt szeretném elérni, hogy két év múlva városunk stabil lábakon álljon. Emiatt politikai karrierre nem is gondolok, és ezért bátrabban hozhatok döntést egyes ügyekben. Partnerek vagyunk abban, hogy megyei és országos szinten tárgyaljunk, megállapodjunk a működések forrásszerzésében. Bármikor szívesen vendégül látom Tuzson Bence országgyűlési képviselőt, számára az ajtóm nyitva áll.

Előző cikkSzellemi kalandtúrák – az ukrán-orosz viszonyról Gödön
Következő cikkKövesse a délutáni lakossági fórumot a Facebookon!