Szépen kisminkelt, csinos hölgyek fotóit láthatják még a jövő hét végéig az érdeklődők a Kincsem Parkban. A képekhez tartozó rövid leírásból derül csak ki, hogy mindannyian “próbatételes” anyukák, akik egy vagy több fogyatékkal élő gyermeket nevelnek.

A kiállítás egyik szervezőjétől, Marosi-Pózmány Andreától kérdeztük, honnan jött az ötlet egy ilyen szokatlan kiállítás megrendezésére.

Az ötlet Kerekesné Vincze Judittól származik, aki az Első Lépéseket Támogató Alapítvány konduktora. Én személyes érintettség kapcsán csatlakoztam a kezdeményezéshez. A miénk a ViDd Többre Alapítvány, gyermekeink élhetőbb jövőjéért – célunk eltérő fejlődésű gyermekek fejlesztésének és nappali elhelyezésének segítése a régiónkban, Tatán és környékén. Judit vetette fel az elképzelését egy kiállításról, ahol a portrék mellett rövid szöveggel mutatjuk be az anyukákat. Kitaláltuk, hogy csinálunk egy wellnessnapot az érintett gyerekek anyukáinak nőnap alkalmából, erre már sokan jelentkeztek. Ezután egy kérdőívvel kerestünk meg sok ismerős érintettet, így például a kisfiam osztálytársainak anyukáit. A pozitív visszajelzés után kezdtük el megszervezni az önkénteseket, sminkeseket, fodrászokat.

A kiállítással az a célunk, hogy bemutassuk a 20 anyukát, mint nőt. Akik nemcsak arra vannak ítélve, hogy gyereküket kerekesszékben tologassák és vigyék őket fejlesztésről fejlesztésre, hanem vannak céljaik, álmaik is, ami persze sokat módosult azáltal, amilyen életutat kaptak.

Ki készítette a kiállított képeket?

Csillag Zsuzsanna, aki gyakran fotóz próbatételes gyerekeket. Így ez egy hozzá közelálló téma volt.

A kiállítás Gödön látható először?

Nem, Tatán a Cseke-tavon, a Pálmaházban mutattuk be elsőként az anyagot. Ott helyben szerettük volna elindítani, mivel a képeken jó részt helyiek szerepelnek. A következő helyszín Budán a Millenáris volt, ott üvegtáblákra voltak felkasírozva a fotók. Göd a harmadik helyszín.

Hogyan találtak ide, a Kincsem Parkba?

Kerestem egy vállalkozó anyukás csoportban egy lehetőséget: hátha van valakinek tippje, hol lehetne kiállítani az anyagot. A gödi Szotyori Szilárda egy próbatételes kisfiúval rögtön jelentkezett, hogy neki ez a szívügye lenne, nagyon szeretné megvalósítani Gödön. Megkereste Szőke Krisztinát és másokat, majd néhány hét múlva hívtak engem, hogy egyeztessünk.

Miért éppen próbatételes gyerekek? Honnét ered a kifejezés?

Nem igazán szereti senki leírni, hogy beteg gyerekek vagy sérült gyerekek. Ez viszont kifejez mindent, és szeretik az anyukák is használni.

Mi a tervük a kiállítással, bemutatják máshol is az országban?

Szilárda már szervezkedik egy szolnoki kapcsolatával, mert ott is van sok hasonló sorsú szülő és gyermek. Hívtak Zuglóból is. Tervezzük, hogy hasonló kiállítást minden évben csinálunk nőnapra, újabb anyukákkal, remélhetőleg egyre többel. Ősszel szeretnénk egy édesapás-gyermekes fotózást is.

Előző cikkA Duna alatt is futnak a Duplakanyar résztvevői
Következő cikkÍgy húzták ki az árokból az M7-esen balesetet szenvedett buszt