A korábbi interjúink alanyai gyakran említették Wagner László nevét, mint az egyik fontos szereplőt a város kulturális életében. Ő a Belépés Családostul mozgalom megálmodója, főszervezője.

Hogy kezdődött a ma már jól ismert és népszerű Belépés Családostul mozgalom?

A tanítás mellett, 1976 óta mindig foglalkoztam szabadidős programszervezéssel. Első munkahelyemen, a Bogdánfy utcai Általános Iskolában a második év után behívtam a szülőket is a tömegsport napokra: futó délután, biciklis nap, vízi nap, gyalogtúra, szülő-tanár-diák váltó és ügyességi versenyek, jégkorongtorna. Elmentünk a Balatonra korcsolyázni a gyerekekkel és a szülőkkel együtt. A tanítás kevés lett volna nekem, és éreztem, az ilyen programoknak nagyon jó hatása van a tanár-diák kapcsolatra, ami sokkal erősebb lett így, hogy a szülőkkel is együtt lehettem.

1980-ban az I. Futapest versenyre 100 diákkal, 50 szülővel, 4 pedagógussal képviseltük a Bogdánfyt! A kihívások mindig nagyon foglalkoztattak. 1988-ban volt egy országos pályázat szabadidősporttal kapcsolatban, amit megnyertem, és be is indult a „munka”. Ekkor már az Újlak utcai Általános Iskolában dolgoztam, ami abban az időben az ország legnagyobb iskolája volt 2400 gyerekkel, hatalmas sportcsarnokkal. Oda képzeltem el a Belépés Családostul sportprogramsorozatot. Ennek eredménye az volt, hogy szombatonként, vasárnaponként 8-13 óráig 150-200 fő látogatott el a tornacsarnokunkba sportolás céljából.

Milyen végzettséged van, hol tanultál?

Képesítés nélküli tanítóként kezdtem a pályámat 20 évesen, alsó tagozatos testnevelőként. A munka mellett végeztem a Tanítóképző Főiskolán, a Tanárképző Főiskolán, majd a gödi tanárságom mellett szereztem meg a TF-en a középiskolai testnevelő tanári diplomát.

Tehát mindig testnevelő tanárként dolgoztál?

Igen, és azt csinálom, amit szeretek. 1994-ben költöztünk Gödre és 1995-től az itteni Piarista Szakiskolában tanítottam 19 éven keresztül. Egy konfliktus miatt 7 éve eljöttem innen, de azonnal megkerestek Vácról, így ott folytattam a tanítást a Király Endre Szakiskolában.

Melyik sporttal foglalkoztál a legtöbbet?

Négy-öt labdajátékban egyesületi szinten sportoltam, legmagasabb szintre a kézilabdában jutottam el: az NB I-es Spartacus ifjúsági csapatának, később az NB I.B-s BHG SE felnőtt csapatának voltam tagja. Öt éven keresztül kéziedzőként is tevékenykedtem az Újlakban, iskolai csapataimmal az egyesületek közötti bajnokságokban indultunk, lánycsapatommal olyan szintre jutottunk, hogy Németh András, az FTC női csapatának akkori edzője az egész csapatot leigazolta a Fradiba! 1995-ben egy fél évre beugrottam edzőnek az NB II-es Gödi SE női csapata mellé, de aztán nem folytattam tovább. Jöhetett a szabadidősporttal való foglalkozás.

Hogy kezdődött el a gödi „Becsal” mozgalom élete?

Az egyházközségi majálisokon igény volt a sportos programokra, a népszerű focimeccsek mellett gyerekversenyeket, családi váltó- és ügyességi versenyeket szerveztem, melynek eredményeként egy ilyen napon több száz ember fordult meg a felsőgödi sportpályán. 2002-től kezdtem szervezni az alapító Szent Jakab Zarándok Egyesülettel a háttérben nagyjából havi szinten a “Becsal” programokat: pingpong- és tollaslabdaverseny, kosárlabdás nap, váltó- és ügyességi verseny, gyalog- és biciklitúrák, sárkányhajó kupa, szüreti sportnap, családi focikupa. Ezek közül talán a legkülönlegesebb a decemberi Mikulás Családi Foci Kupa, melyen 3 fős családi csapatok versengenek 6 kategóriában. Ez egyedülálló verseny az országban.

A szabadidősporton kívül más programokat is szervezel az egyesülettel?

A piaristáknál 2003 és 2012 között szerveztem a Piarista Juniálist, a Gödi Juniálist, a Duna menti Juniálist, a Gödi Családi Fesztivált. Akivel találkozom, mindenki azt mondja: „azok voltak a legendás napok”. A Piarista Juniálisba belefért a szabadtéri szentmise, a sport, a kézművesség, a bábelőadás, a népzenei, jazz és klasszikus zenei koncertek, a Scarabeus buli, a gasztronómiai különlegességek készítése.

2008-tól indítottam útjára a ma már országos ismertségnek örvendő Gödi Jazz Napokat, 2014-től kezdtem bele a klasszikus zenét népszerűsítő élő koncertek szervezésébe: Templomi Családi Koncertek, Gödi Barokk Napok, Gödi Kamarakoncertek, Gödi Művészek Koncertje. De többször tartottunk Pilinszky-estet Jelenits atya előadásával, Török Ferenc 1945 című filmjét is megnéztük a filmrendező jelenlétében.

Az események mind ingyenesek, hogy sikerül ezt finanszírozni?

Az alapot körülbelül 10 éve a városi költségvetésből kapott önkormányzati támogatás biztosítja, mellette pályázatok útján jutunk jelentős összeghez, a Váci Egyházmegye, több cég, barátok segítik anyagilag az évi 17-18 szabadidős program létrejöttét.

Mik a további tervek a közeljövőben?

Már megvolt a tavaszi bicikli- és gyalogtúra, volt három jazznap a Különcben, volt már két klasszikus zenei koncert is. Nyáron lesz a Gödi Barokk Napok három eseménye, augusztus 21-én, a népzene napján többek között a Sebő együttes lép föl, szeptemberben lesz a Gödi Jazz Napok három koncertnapja.

Szeretettel várunk minden gyereket, felnőttet, családot a programjainkra!

Előző cikkVízhiány: Gödön még nincs gond
Következő cikkMegszűnik a kötelező maszkhasználat 5,5 millió beoltottnál