Most ősszel térítés ellenében adhatjuk le a zöldhulladékot Gödön. Idén még három napon lesz erre lehetőség, november 12, 23 és 26-án, 120 literes zsákonként vagy kötegenként 1430 forintért. Másik lehetőség a komposztálás. Erről a szakember tanácsait olvashatják.

Megkérdeztük a gödi utcákon az embereket, hogy a korábbi ingyenes elszállítás után után élnek-e most a fizetős leadás lehetőségével? Egyáltalán: hogyan kezelik otthon a zöldhulladékot? Íme a válaszok:

-Elég nagy probléma, hogy pont akkor szűnt meg a zöldhulladék-szállítás, amikor igazán szükség lenne rá. Jelenleg nem tudunk mit csinálni, a kommunális hulladék közé dobjuk.

-Nálunk ami a legnagyobb mennyiségben jelentkezik zöldhulladék, az az avar, és ezt mi el szoktuk szállítani a gyűjtőpontokra.

-A kerti hulladékot a fiam szokta elvinni. Ő is segít a kertben, és akkor egyúttal el is viszi, így hála istennek, nekünk ezzel nem kell külön foglalkozni.

-A párom a kertész, de úgy tudom, komposztál elég sokat. Van otthon komposztáló ládánk. Ha valami oda nem mehetett, akkor azt zsákolta, vagy bedobta a kukába.

Szóval ahány kert, annyi szokás. De mit tanácsol közösségi oldalán a szakember, Bardóczi Sándor főtájépítész? Gazdaszemléletet. És ez nem más, mint a komposztálás, amibe még a közhiedelemmel ellentétben szerinte a diólevél is belefér. Nézzük csak!

“Ami szerves, az le is bomlik. Komplex vegyületek hullanak atomjaira a komposzt belsejében beinduló intenzív hőképződés és a lebontók hatására, és ehhez jóformán semmit nem kell tennünk azon kívül, hogy egy kupacra hajigáljuk az avart, háztartásban keletkező növényi anyagokat, időnként egy lapát földet vagy egy kanna vizet. Igen, a kórokozók és a kártevők lárvái, magjai, mérgei, sejtjei és spórái is lebomlanak. A diólevél komplex, csírázást gátló vegyületei is. 9 hónap alatt szinte minden, az akkumulálódó nehézfémek vagy a radioaktív anyagok kivételével.

Sokakat riaszt el az őszi avar hatalmas mennyisége, pedig ennek a zöme: levegő. Az avar egy eső után a töredékére roskad össze, a komposztálódás során pedig még jobban veszít a térfogatából. Lehet persze a komposzt készítésénél bűvészkedni vásárolt vagy DIY összerakott komposztkerettel: az rendezett benyomást kelt egy kertben. Ha sötét, fekete, akkor segíti a hőképzést, ha takart, nem szárad ki a teteje. Jó és hasznos dolgok ezek, de nem feltételei a komposztkupacnak, inkább kiváló segítői. 

Lehet még bűvészkedni mindenféle spéci oltóanyaggal, forgatással is, de a lényeg a végén ugyanaz: kapunk egy kémiailag is átalakult, szerves, élő tápanyagot, minimális befektetéssel, ingyen. Mínusz műanyag zacskók és szállítás. Nem, a növényi komposzt nem büdös. Egyszerű, de ha valakinek kedve van, hát bonyolíthatja is. 

A komposztálás a legjobb dolog, ami az őszi avarral, a fűnyesedékkel vagy a krumplihéjjal történhet. Elérhető, ingyenes ökológiai szolgáltatás. Masszív lépés a városi körforgásos gazdálkodás irányába, amennyiben népszokássá válik. Nem rakétatudomány. Pénztárcakímélő. Populista leszek: ez a kerti rezsicsökkentés. Milyen kár, hogy még nem ez az új népszokás. Hátha lehet belőle az!”

Előző cikkA hulladék felelős kezelése – műhelymunka a városháza dísztermében
Következő cikkÍgy lehetsz coach!