Megjelent Göd Város Önkormányzata Polgármesterének 9/2021. (III. 1.) önkormányzati rendelete Göd Város Önkormányzata 2021. évi költségvetéséről. Erről kérdeztük Hlavács Judit alpolgármestert.

Az alpolgármester a következőket írta lapunknak:

Az idei évben nagyon nehéz volt költségvetést készíteni, már csak a veszélyhelyzet miatt is; a képviselő-testület nem ülésezhet, ezért a polgármester egyszemélyben döntött, a képviselőkkel konzultálva – ez utóbbi viszont meglehetősen nehézkesen alakult, részben persze objektív okok miatt. Számos alkalommal újra kellett tervezni mindent a kormány döntései miatt – a helyi iparűzési adó megfelezésekor, vagy amikor megtiltották az adó- és szolgáltatási díj emeléseket. Vannak dolgok, amiket még mindig nem tudunk – tárgyalások folynak Pest Megyével a KGÖ-ből származó adó felhasználásáról, de konkrét megállapodások, pályázatok nélkül ezekkel még nem számolhatunk.

A bizonytalanság ellenére az elfogadást nem lehetett tovább halogatni – a költségvetési rendelet előfeltétele rengeteg dolognak, szerződések megkötésének, például a zöldhulladék-szállítás megszervezésének, vagy a lerakó megnyitásának, ami már nagyon aktuális, és sok gödit érintő kérdés.

Az idei költségvetés nagyon szűkös, kevés fejlesztésre lesz lehetőség, és a működési költségek sokkal magasabbak, mint a folyamatosan tervezhető működési bevételek (a saját adóbevételek és az állami támogatások). Nem csak a Samsung mesés iparűzési adója hiányzik, a KGÖ kialakításával Göd olyan építmény- és telekadó bevételektől is elesett, amelyek megbízhatóan érkeztek akkor is, amikor a gyár éveken át egyáltalán nem működött. Emellé társul a gépjárműadó kormányzati elvonása is. Idén nagyon sokat kell majd azon dolgozni, hogy a jövő évi költségvetési egyensúlyt megteremtsük, megtaláljuk az új bevételi forrásokat, illetve kiadást csökkentsünk, ahol lehet. Az elmaradó út- vagy járdaépítésekre még találhatunk pályázati forrásokat (bár az esetleges önrész biztosítása is nehéz lehet – jelenleg 200 millió forint a feladattal nem terhelt tartalék összege), de a legnagyobb kihívás a város működőképességének a fenntartása, a szolgáltatások biztosítása az elvárható színvonalon.

A költségvetésbe azok a fejlesztések kerültek be nevesítve, amelyek régi adósságai a városnak, és még a képviselő-testület (a jelenlegi vagy az előző) hozott róluk döntést. Ilyen a Sellő utca felújításának befejezése, a Huzella utca megépítése, vagy a neveleki csapadékvíz-elvezetés. 2019-2020 fordulóján még a véderdőn, Golf-parkon, új óvodá(ko)n és kulturális helyszíneken gondolkodtunk, de a Fidesz-kormány nem engedhette meg, hogy egy ellenzéki vezetésű város sikeresen fejlődjön; a kormánypárti egyedi pénzosztogatásokból kimaradó, nem fideszes önkormányzatok mind hasonló cipőben járnak, de arányaiban ilyen elvonásra sehol az országban nem került sor, úgyhogy most a túlélésen kell dolgoznunk.

Előző cikkHa nincs a pandémia, valószínűleg sosem esznek saját tojást Szászvárosiék
Következő cikkGöd ivóvízellátása biztosított