Szászvárosi Sándor és felesége, Franczel Ági igyekszik jól kihasználni a mostani furcsa helyzetet. Tavaly nagy kertrendezésbe fogtak és már a karantén kezdetén, egy éve vettek tyúkokat is. Persze, ez csak egy a sok aktivitás közül, amit a kreatív család az elmúlt évben űzni kezdett.

Sándor két online tanítóprogramot is indított, Játsszunk együtt az online térben, illetve Improvizációs technikák címmel. Van két videósorozata is, amihez a filmeket otthon veszi fel, vagy néha külső helyszínen forgat. Aktívan használja a közösségi médiát, a Facebookot, az Instagrammot, a YouTube-ot.

A feltett tanítási programokat, klipeket, koncerteket ingyen hallgathatják meg az érdeklődők. Sándor nem hisz abban, hogy otthon, mosogatás és főzés közben sokan éppen egy klasszikus zenei koncertre vágynak, bár ők is néztek már online operaelőadást. Szerinte a közösségi médiában a rövidebb, néhány perces klipek könnyebben elnyerik az emberek tetszését.

Persze, a családnak anyagilag nem jött jól a programok leállása, a bevételek kiesése gondot okoz, bár, ahogy Sándor mondja: “a művészetet nem akarom összekeverni a pénzzel”. A tervezett jövedelmekre számítva korábban hangszert, vonókat rendelt, aminek megvételét részben el is kellett halasztania.

A folyamatosan koncertező zenésznek nagyon nehéz a mostani, bizonytalan helyzet.

Sándor a diploma megszerzése után a Győri Filharmonikus Zenekarnál volt szólócsellista másfél évig, “ami pont elég volt arra, hogy kiderüljön, nem az én műfajom a zenekarban való játék”. A gambára való átállás főleg egy filmnek köszönhető. A Minden reggel két viola da gamba játékosról szól, Gérard Depardieu és Jean-Pierre Marielle főszereplésével, a Napkirály korának zenéjét Jordi Savall és együttese játssza. Ez a film nem csak nála ért el ilyen hatást, “nagy löket volt arra is, hogy ez a régi zenélés a világon is elterjedjék”.

A hangszer nagyon szerencsés, mert széles a ráírt művek repertoárja. Vannak az amatőröknek valók, és a nagyon nehéz művek a professzionálisoknak. Ági, aki zenetörténetet is tanít, hozzátette: “az Erzsébet kori Angliában a polgári és nemesi családoknak sok esetben volt egy gyűjteményük viola da gambából, a kicsitől a nagyig, amiken együtt muzsikáltak, sőt, inast is úgy vettek fel, hogy énekelni vagy gambázni tudjon”.

Sándor a Hungaroton Records gambaszólistája, két helyen tanít, de emellett sokat koncertezik itthon és külföldön is. A XV-XVIII. század változatos zenei stílusú korszakainak előadására koncentrál. Több régi zenei együttes alapítója, fesztiválok gyakori vendége.

Ági nem aktív muzsikus, elméletet tanít Vácott a konzervatóriumban. Ő zongorán játszik, és ha úgy alakul, Sándort kíséri orgonán. Huszonhét éve házasok, három lányuk és egy fiuk van. Debrecenben találkoztak a Zeneművészeti Egyetemen, ahol Ági szolfézselmélet- és karvezető volt, Sándor cselló szakra járt.

Tizenegy éve élnek Gödön, ahol megvettek egy régi házat és hozzáépítettek egy részt, ami “koncertteremnek készült”, de még soha nem rendeztek koncertet benne. Nagyon szeretik a várost, barátaik főleg egyházi kötődésükből vannak. A Duna-parton gyakran kerékpároznak, így mennek Vácra tanítani normál helyzetben, mert most mindketten online oktatnak.

Fotók: Konkoly-Thege György

Előző cikkMárciusban zárás, áprilisban nyitás
Következő cikkMi a véleményük a gödi városvezetőknek a költségvetésről? – 1. rész