A talajvíz NMP-szennyezettsége volt terítéken a gödi önkormányzat által szervezett fórumon a Duna-part Nyaralóházak színháztermében. Nagyon sokan jöttek el, hogy meghallgassák: mit mondanak a gödi kutakban talált lítium- és oldószer-szennyeződés veszélyéről, lehetséges okáról, és a teendőkről az illetékesek, a szakértők és a szennyezést megtaláló Göd-ÉRT Egyesület tagjai.

A fórumot Fülöp Zoltán önkormányzati képviselő vezette. Ott volt Bodnár Zsuzsa, a Göd-ÉRT Egyesület elnöke, Balogh Zsolt, a DMRV (Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.) műszaki igazgatója, Imre Mariann, a DMRV Környezet és Vízminőségvédelmi osztály vezetője, a Samsungtól pedig a környezetbiztonsággal foglalkozó részleget vezető Frankovics György és Gariscsák Erzsébet vegyészmérnök.

Fülöp Zoltán

Fülöp Zoltán arról beszélt bevezetőjében, hogy a fórumot azért kezdeményezte a város, mert több cikk nagyon veszélyesnek minősítette a helyzetet, és tisztázni szeretnék, hogy valójában milyen veszélyben vagyunk. 

Bodnár Zsuzsa

Bodnár Zsuzsa elmondta, hogy három, a gyártól és egymástól távol eső kútban végeztettek méréseket, ezek során találtak más anyagok mellett NMP-t a vízben.

Gariscsák Erzsébet

Gariscsák Erzsébet vegyészmérnök az NMP-ről elmondta, hogy a Gödön kimutatott mennyiség nagyon minimális: olyannyira, hogy a bevizsgáló Bálint Analitika Kft. mérési határán van, 15 mikrogramm literenként. Mindazonáltal aggályos, hogy a talajvízbe került, így ki kell vizsgálni a forrását.

Balogh Zsolt

A DMVR képviselői arról számoltak be, hogy ők a vízminőség mérésekor sok anyag jelenlétét keresik, de ezek között a lítium és az NMP nem szerepel. Most, hogy felkérték őket, erre a két anyagra is megvizsgálják majd a gödi vizet. Balogh Zsolt kiemelte, hogy mivel az ő vízbázisaik teljesen más talajrétegből táplálkoznak, mint ahonnan a mintákat vették, elmondhatja: a gödi ivóvíz teljes mértékben és minden tekintetben megfelel az ivóvíz követelményeinek.

Frankovics György

Frankovics György a Samsungtól arról beszélt, hogy ők az NMP-t oldószerként alkalmazzák. Az anyag csak a gyártási folyamatok során van jelen, a végtermék nem tartalmazza. A gyár területére közúton szállítják, tartályokban, és a megérkezéstől kezdve teljesen zárt rendszerben van és a cél az, hogy 100 százalékban hasznosítsák. Amint tudomást szereztek a problémáról, a szakértőikkel azonnal munkához láttak és több helyen ellenőrizték az NMP jelenlétét a vízben. A szakértők véleménye szerint jelenleg nincs közvetlen veszély, de rövidesen több helyszínen is lesznek mérések.

Saját hatáskörben az önkormányzat is tervez méréseket, méghozzá minél többet és függetleneket – tudta meg a Gödi Hírnök Balogh Csaba polgármestertől. Külföldi cégeket is megkerestek, mert itthon olyat nem találtak, aki tud a levegőből is mérni. Ez azért fontos, hogy megtudják, nem onnét került-e a szennyező anyag a talajvízbe, mondjuk eső révén.

Az eddigi leletek a talajvizes, kerti kutakból kerültek ki, nem az ivókutakból. A város ez utóbbiakban is tervez mérni, akárcsak a termálstrandon és a Duna-parton, mert ezek a helyek legfontosabbak, ahova mennek az emberek – közölte portálunkkal Balogh Csaba. 

Ám ezekre a mérésekre még várni kell – mondja a városvezető. “Míg a költségvetés nincs elfogadva, technikailag sem tudunk megrendelni vizsgálatokat. Az eddig bekért ajánlatok alapján a talajvíz és levegő tesztelése maximum 15 millió forintba kerülne, lehet, hogy erre egy gyűjtést is szerveznénk – létrehoznánk egy alapot például. Természetesen megpróbálunk segítséget kérni a megyétől, de azt gondolom, ma már az önkormányzatoknak meg kell tanulniuk a saját lábon állni.”

Előző cikkFüggetlenként folytatja Göd polgármestere
Következő cikkSzárnyaltak a gödi táncosok az országos bajnokságon