Pest Megye Önkormányzatának részvételével valósul meg a Duna menti városok fejlesztését célzó DANUrB+ projekt. A többéves program fő célkitűzése egy átfogó térbeli-kulturális hálózat, az “Európai Kulturális Sétány” létrehozása, amely összeköti az összes Duna menti közösséget, és ezeket egy márkanév alatt egyetlen turisztikai célpontként egyesíti – tudta meg a Gödi Hírnök Ambrus Andrástól, a Megyei Önkormányzati Hivatal sajtófőnökétől.

A projekt tematikus útvonalakat és fejlesztési lehetőségeket kínál, ezzel növelheti a látogatók számát, meghosszabbítva és kulturális tartalommal töltve meg a régióban töltött idejüket.

A fókuszban elsősorban zsugorodó városok, vagyis csökkenő népességszámú települések állnak: a résztvevő kutatók azt vizsgálják, miként fordíthatók vissza a negatív társadalmi és gazdasági folyamatok a kulturális örökség hasznosításával a helyi közösségépítésben. A Duna menti elhelyezkedés sok lehetőséget kínál a fejlődésre. A Budapesthez földrajzilag legközelebbi helyszínek között kiemelten foglalkozik a program a Csepel-sziget alsó szigetzugi részével, hiszen hiába van Ráckeve ugyanolyan közel a fővároshoz, mint a Dunakanyar, sokkal kevésbé látogatott, pedig rengeteg történeti és természeti kinccsel rendelkezik. Ugyanakkor még a Dunakanyar esetében is vannak periférikus helyzetek: Szob és az Ipoly mente teljesen kiesik a turisztikai forgalomból, határközeli helyzete pedig sok esetben gátolta a növekedését. Ilyen helyzetekre ad konkrét megoldási javaslatokat a DANUrB+ projekt.

A program a 2017-2019 között végzett DANUrB kutatási program folytatása, ahhoz hasonlóan az Interreg Duna Transznacionális Program pályázatán nyert támogatásból, valamint állami forrásokból valósul meg. A közös munkában 6 ország – Szlovákia, Magyarország, Horvátország, Szerbia, Románia és Bulgária – képviselteti magát. A 19 tagú partnerségben 6 egyetem, turizmussal és régiófejlesztéssel foglalkozó kutatóintézetek és ügynökségek, területi önkormányzat, továbbá civil szervezetek vesznek részt. A programot a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar Urbanisztika tanszéke dolgozta ki és vezeti.

Előző cikkHalálra gázolt egy embert a vonat Rákosrendezőnél
Következő cikkDöntött a kormány – egyelőre maradnak a korlátozások