Frédi és Béni, Doktor Bubó, Mézga család: az egész ország az ő rímein nőtt fel. Éppen ma 40 éve, 1983. május 7-én ment el közülünk Romhányi József, aki egész életében ontotta magából a zseniális rímeket. Ebből az alkalomból lánya, Romhányi Ágnes és a XIII. kerület önkormányzata ma délelőtt 11 órakor közös megemlékezést tartott.

A huszonketto.hu a napokban készített interjút az író lányával, és a mai eseményen is ott volt.

Az esemény helyszíne az a Hegedűs Gyula utcai ház volt, ahol az író sok éven keresztül élt és alkotott – írja a portál.

Romhányi Ágnes nem készült külön beszéddel, de sokat mesélt gyerekkoráról és apjáról, aki mindössze 62 éves volt, mikor meghalt. Ennek ellenére rengeteg alkotás maradt utána, hiszen egész életét végigdolgozta, tehetségét nem pazarolta el.

A jelenlévők sok érdekes anekdotát hallottak, és meghallgatták egy szú végrendeletét is. Ezt követően pedig megkoszorúzták a ház homlokzatán 2017-ben elhelyezett emléktáblát.

Ezután Borsowski Tibor, a társasház régi lakója invitált be mindenkit az udvarra, hogy onnan mutassa meg azt a 4. emeleti lakást, ahol a rímhányó élt.

Sosem feledjük Romhányi virtuóz nyelvi leleményeit.

“Az eredeti Frédi és Béni rajzfilmben egyáltalán nem volt nyelvi poén, csak rajzos poénok voltak. Apu kitalálta, hogy legyen nyelvileg is egy sajátos stílusa, makáma. Rímes próza, aminek az eredeti szájmozgásra kellett megfelelnie. Több mint negyven epizódnak írta a bravúros szövegét. Ne feledkezzünk meg a fantasztikus színészgárdáról sem! Váradi Hédiről, Psota Irénről, Csákányi Lászlóról, Márkus Lászlóról. Amikor készült a sorozat, már felnőtt lány voltam, gyakran bementem a Pannónia Stúdió szinkronjába. El nem tudom mondani, hogy milyen remek hangulat volt a stúdióban. Apám gyakorlatilag verslábakkal lekottázta a szöveget. Rengeteget dolgozott rajta itthon. A két kőkorszaki szaki nyelvi lelemény is a saját ötlete volt. A Pannónia Filmstúdióban született meg az ötlet, hogy találjanak ki magyar rajzfilmötleteket is. Így született meg a Mézga család, a Doktor Bubó vagy a Ludas Matyi, illetve a Mekk Elek, az ezermester is. Igaz, hogy ez utóbbi bábfilm” – mondta apjáról Romhányi Ágnes.

Fotók: huszonketto.hu

Előző cikkHátha segít – Az érettségi előtti hajrában ajánljuk!
Következő cikkEgyre közelebb a bajnoki cím