Virág- és bonbonözön, munkahelyi köszöntők, néhány jóbarát vagy családtag sms-e, nagy vagy kedves szavak a nőkről – nagyjából ennyiből áll ma a nőnap. Pedig egészen másképp indult. Jogaikért álltak és állnak ki ma is a nők szerte a világon. Korábban leginkább szavazati jogért, ma pedig másféle egyenlőségért, például a fizetések vagy a karrier terén.
Először 1857. március 8-án követeltek emberibb munkafeltételeket és magasabb béreket textilipari munkásnők New Yorkban. Az emancipáció és a nőmozgalmak előrehaladtával az első nemzeti nőnapot 1909 februárjának utolsó vasárnapján tartották meg az Egyesült Államokban.
A következő évben arról döntöttek a II. nemzetközi szocialista nőkongresszuson Koppenhágában, hogy nemzetközileg is megünneplik a nőnapot a nők választójogának kivívása érdekében. Bár ekkor még a pontos dátumról nem határoztak, 1911. március 19-én néhány ország (például Ausztria, Svájc vagy Dánia) a világon először megtartotta a nemzetközi nőnapot.
Oroszországban 1917-ben a petrográdi (Szentpétervár akkori neve) textilipari munkásnők zavargásba fulladt tüntetést tartottak március 8-án, egyenlő jogokat és kenyeret követeltek. Ez aztán összekapcsolódott a hasonló célokért a Névai sugárúton ugyanaznap rendezett szocialista demonstrációval. Valójában ezekkel az eseményekkel indult az 1917-es forradalom Oroszországban, amikor is a cár távozása után megalakult polgári kormány szavazati jogot adott a nőknek. Magyarországon ezt 1919 őszén sikerült kivívni, de a nők csak megkötésekkel élhettek a joggal, például egy időben csak 30 éves koruktól szavazhattak, míg a férfiak már 24 évesen is. Az általános és egyenlő választójog csak 1945-től létezik nálunk.
Oroszországban 1965, Berlinben 2019 óta munkaszüneti nap március 8. Németország 16 tartománya közül elsőként a főváros döntött így. De a harcosabb nők nem unatkoznak: az utcákon több ezren tüntetnek ma az egyenjogúságért.
Visszatérve Moszkvához: az agresszív orosz külpolitika meglegyinti a nőnapot is. Sajátos klipekkel köszönti a REN TV (tulajdonosa egy Kreml-közeli üzletember) a nőket. Nem egyszerű tulipánt vagy nárciszt, hanem a virágokról elnevezett hadfelszereléseket használ illusztrációként.