A graffitiknek sok fajtája van, a gyönyörű festményektől kezdve – amilyeneket például Valparaisoban, Chilében láthatunk – az értéktelen, inkább falfirkának nevezhető, igazából csak környezetromboló rajzokig.

Sajnos Gödön ez utóbbiak egyre több felületet borítanak be, a vasúti aluljárókban és például az alagútban is. Nehéz a vandálok ellen védekezni,  pedig a város kéthavonta újrafesti az alagutat. Ahogy egy a munkában résztvevő dolgozó elmondta, elkeserítő, hogy néhány napon belül tönkreteszik a munkájukat.

A város lakóit is nagyon bosszantja a rombolás, ez a közösségi oldalakon is állandó téma, s vérmérséklet szerint van, aki csak szomorú miatta és van, aki leírja, mit tenne, ha elkapná a művészt. Fontos megemlíteni, hogy az engedély nélküli graffitizés bűncselekmény, és ha a rendőrség rááll erre és például a stílus alapján elfogják vagy jó esetben tetten érik az elkövetőt, akár több milliós kártérítésre, közmunkára, sőt szabadságvesztésre is ítélhetik.

A városlakókat kérdezve hasonló elítélő véleményekkel találkoztunk: a rongálást mindenki elítélte, de volt, aki megemlítette, hogy a városban ennél sokkal nagyobb problémák is vannak.A városi ünnepségen Balogh Csaba polgármester véleményét kérdeztük.

“Az a helyzet, hogy egy kamerának a fajlagos költsége úgy nagyjából egymillió forint, s bár nem kizárt, hogy a jövőben ezzel fogunk tudni védekezni, de nem ez önmagában, ami az igazi megoldást jelentené” – kezdte a témáról való beszélgetést a város polgármestere.

“Meg kéne találni, hogy kik azok, akik graffitiznek – a legszomorúbb az, hogy főleg a fiatalok teszik. Arra kérjük a szülőket, barátokat, hogy kicsit hassunk arra, akiről sejtjük, hogy esetleg graffitizni szokott. Lenne ennek kulturált módja is, ha valaki például a művészi hajlamait szeretné kiélni graffitizéssel, akkor nagyon szívesen adunk neki olyan felületet, ahol legálisan, szabadon még nagyobb méretben rajzolhat. A taggelések, amikor csak egy rajzocska van, monogram gyakorlatilag, az jellemzően nem azért készül, hogy művészi megnyilvánulás legyen. A pályaudvarok aluljárói és például a padok is a MÁV-hoz tartoznak, de ha a civilek megcsinálják, a MÁV nem fog nem-et mondani rá, ebben partnerek teljes mértékben. Az Önkormányzatnak, melynek ez nem feladata, erre sajnos nincs kerete, de így is előfordult, hogy be tudtunk segíteni” – fejezte be a beszélgetést Göd polgármestere.

Előző cikkLeesett a hó, erre figyeljen az utakon!
Következő cikkMár a NAV nevével is visszaélnek a csalók