Aligha van Gödön olyan ember, aki ne ismerné az önkormányzatnál folyó viták, lépések és ellenlépések sorozatát. De mi a helyzet most az alpolgármesteri székekkel?
Alig néhány hónap telt el a 2019-es önkormányzati választások és a közös ellenzéki győzelem után, amikor Gödön elkezdett egyre feszültebbé válni a légkör. Júniusban a DK, az LMP és a Jobbik képviselői ki is léptek az összefogásból. Aztán a polgármestert nyáron két hétre felfüggesztette a képviselőtestület és fegyelmi eljárást is megszavaztak ellene. A bíróság azonban visszahelyezte Balogh Csabát.
A momentumos városvezető ez után lapátra tette LMP-s és DK-s alpolgármestereit, akiket a képviselő-testület visszavett. Ami nem sikerült a polgármesternek akkor, az megtörtént kicsivel később. Jött a veszélyhelyzet, amikor is a városvezető gyakorolja a testület jogköreit, és vele együtt a helycsere. Párbeszédes és momentumos alpolgármesterei lettek Gödnek, de az kérdés persze, mit szólnak ehhez majd a képviselők a veszélyhelyzet elmúltával. A polgármester által Samsung-koalíciónak nevezett fideszes, DK-s, LMP-s és jobbikos képviselők és a polgármester, illetve a testület maradéka mindenesetre azóta is üzengetnek egymásnak. Ennyi az, ami már majdnem történelem.
December – úgy látszott – fordulatot hozott az ügyben. Törvényességi felhívás érkezett a Pest Megyei Kormányhivataltól, amely a polgármesterek leváltásáról hozott határozat visszavonására szólította fel a polgármestert. Aztán itt el is akadt a történet, semmi sem változott.
Miért? A kérdésre először Balogh Csaba, illetve a két új alpolgármester válaszolt a Gödi Hírnöknek. A leváltott alpolgármesterek későbbre ígértek nyilatkozatot.
Nézzük tehát, hogy ki mit mond az érintettek közül.
Balogh Csaba polgármester
A törvényességi felhívás meglehetősen érdekesnek bizonyult olyan szempontból, hogy az alpolgármesterekről szóló üzenet indoklása teljesen ellentmond a korábbi állásfoglalásnak, ami alapján a döntésemet meg tudtam hozni. Mindenképp várom, hogy tisztázza le a kormányhivatal, hogy van vagy nincs jogosultságuk jóhiszeműséget megállapítani. A szükségesség, arányosság és indokoltság is tisztázott remélhetőleg a válaszom alapján a kormányhivatalnak, és egyet fognak abban érteni, hogy a döntésem szabályos volt. A bizottságok jelenleg nem ülésezhetnek, úgyhogy szerencsére a lakosok számára nem jelent hátrányt, hogy a – testületi ülésen is kiemeltük, miért – szabályellenesen meghozott SZMSZ-t nem töltöttem fel azonnal határozattal. Persze nem halogatom a feladatot, csak ahhoz a képviselők egyetértését kell kérnem előbb, hogy ne lehessen benne kifogásuk.
- Hlavács Judit jelenlegi alpolgármester
Új alpolgármesterként nyilván csak elfogult választ tudok adni – mivel a korábbi alpolgármesterek nem tudtak, nem tudnak együtt dolgozni a polgármesterrel (teljesen mindegy, kinek a hibájából), a városnak viszont szüksége van arra, hogy ezt a feladatot ellássa valaki, nem támogatom a visszahelyezésüket. Természetesen ez személyes vélemény, nem pedig jogi állásfoglalás – ami az utóbbit illeti, Balogh Csaba határidőn belül megküldte válaszlevelét a kormányhivatalnak, amire az feltehetően hamarosan reagálni fog.
-Ön szerint ebben a helyzetben mit tesz a polgármester?
- Erről nem kell találgatnunk, a polgármester megtette a szükséges lépést, a felhívásra válaszolt. Ami pedig a másik, ugyanekkor érkezett törvényességi felhívást illeti (a Göd Fejlődéséért és a Fidesz-frakció szavazataival elfogadott, nem szabályos SZMSZ-módosítással kapcsolatos döntések hatályon kívül helyezése, illetve külön határozatként való elfogadása), annak részben már eleget tett, a másik feléről pedig egyeztetést folytat a képviselőkkel.
Andrejka Zombor jelenlegi alpolgármester
Jogi értelmezésbe nem tisztem belemenni, csak saját szubjektív véleményemet oszthatom meg – amellett, hogy sokszor a szó szerint alkalmazott jog – etika nélkül- vezet a legnagyobb igazságtalanságokhoz. Az alpolgármesterek kinevezése a polgármester feladata, hiszen bizalmi pozícióról van szó. Az alpolgármester feladata a lakossági többség által demokratikusan megválasztott polgármester által kijelölt feladatokban a legjobb tudása szerint helyettesíteni őt a teendői elvégzésében az előre meghatározott elvek mentén. Amennyiben ez sorozatosan nem történik meg, az bizalomvesztéshez vezet, melynek logikus következménye a bizalmi alapon történt megbízás visszavonása. Ha a partnere konzekvensen megszegné az ígéreteit, ad abszurdum folyamatosan megcsalná Önt, akkor Ön hogy reagálna?
A két leváltott alpolgármester, Fülöp Zoltán és Lőrincz László válaszára még várunk – amint megkaptuk mindkettőt, megosztjuk Önökkel.