A város civil szervezetei közül most az egyik leghasznosabbat, a Gödi Anyák Angyalait mutatjuk be. Az alapítóval, Hajniss Nikolettával és Kiss Mónikával beszélgettünk.

Mikor alakult a csoport?

Még 2017 nyarán a nehéz helyzetbe került gödi édesanyák megsegítésére jött létre egy zárt Facebook-csoport. Elsőként lett Kiss Mónika a Boldogságcseppek Alapítvány alelnöke a segítőm ennek az önkéntes közösségnek az összefogásában.

Hányan vannak a csoportban?

Jelenleg csaknem ezer önkéntes figyeli a posztjainkat, egymás kiírásait, és segítenek, ha tudnak egy-egy kérés teljesítésében. Fantasztikus emberek, hálával tartozunk mindenkinek! Hatan “főangyalokként” a háttérben tevékenykedünk: Rezneki Zsuzsanna, Fodor Adrienn, Percze Renáta és Szabadkai Katalin a társaink. Mottónk kifejező: “Egy angyalnak nincs neve, de bármely órában előfordulhat, hogy a te nevedet viseli” (Albrecht Goes).

Mik tartoznak az angyalok “tevékenységi körébe”?

Egy támogató közösség a miénk, a Gödön élő családok egymás közti segítségnyújtását koordináljuk és átmeneti krízishelyzetben lévő gödi családoknak személyes, nem anyagi jellegű támogatást igyekszünk szervezni. Pénzt nem gyűjtünk, de ennek ellenére támogatjuk a karitatív szervezetek munkáját. Amennyiben ilyen jellegű segítséget kér valaki, anonim továbbítjuk a kérést az illetékes szervezetnek.

Több éve igazi angyalként is próbálunk helyt állni. Percze Renáta és Rezneki Zsu karácsony előtt nehéz sorsú helyi családok gyermekeinek kívánságait teljesíti. A gyerekek megrajzolják vágyaikat, a csoport tagjai közül pedig sokan karácsonyi angyallá válnak, megveszik a vágyott ajándékot, ami mellé tartós élelmiszercsomag is készül. 

Vannak emellett még rendszeres programjaik is?

Kezdetben havi rendszerességgel tartottunk találkozót, kézműves foglalkozásaink voltak, és mindig is kerestük a lehetőségeket a jó cselekedetekre . Mindig volt egy-két anyuka, akinek szüksége volt az angyalokra, így amikor kellett, takarítottunk, ha kellett, gyerekekre vigyáztunk, esetleg főztünk, mostunk annak, akinek szüksége volt rá. Később már segítséget kértek tőlünk akkor is, ha valahol leégett a ház, kórházba került a családfenntartó apuka. Július közepén a Boldogságcseppekkel a Big Jump! nevű, élővizeink védelméért szervezett eseményt szervezzük meg, novemberben pedig a töklámpás kiállítás belépőjeként tartósélelmiszer-adományt gyűjtünk helyi rászoruló családoknak. Mára kicsit átalakult a szerepünk, számon tartanak minket a helyi intézmények, számítanak a segítségünkre. Így részt veszünk minden olyan megmozdulásban, ami kapcsolatba hozható a helyi anyukákkal, gyerekekkel, családokkal.A rendszeres találkozások ugyan megritkultak, de az összefogás nem tompult. Egyre többen vagyunk és egyre többet tudunk segíteni.

Milyen a kapcsolatuk a város más civil szervezeteivel?

A majdnem tízezer fős Gödi Jó Arcok Facebook-csoportja rendszeresen teret ad kéréseinknek, hírt adnak a megmozdulásainkról. A Boldogságcseppek Alapítvánnyal gyakran működünk együtt, ha tárgyi, anyagi segítségre van szükség valahol, illetve programszervezésben is sokszor összefogunk, emellett az önkormányzat támogatására is mindig számíthatunk. Úgy érezzük, az összes helyi civil szervezettel jó kapcsolatban vagyunk, számíthatnak ránk és mi is rájuk.

Mik voltak mostanában a nagyobb projektjeik?

Januárban volt a Kincsem Udvarházban egy fotókiállítás, melyen “próbatételes” családokat mutatott be Zöldi Tóth Andrea a Kismama Klubbal, ebben mi is részt vettünk. Márciusban pedig Makara-Pólya Kinga mellrák miatt műtötteknek szervezett szívpárna varró eseményén segédkeztünk. Fantasztikus emberekkel találkoztunk mindkét esemény során. 

Sajnos most háború folyik a szomszédunkban, ebben a nehéz helyzetben mit tudnak tenni, miben tudnak segíteni esetleg a menekülteknek?

A háború kitörését követően a Gödi Anyák Angyalai Facebook-csoport egyetlen délután alatt alakult át menekülteket támogató csoporttá, ahol elkezdtük a menekültekkel kapcsolatos információkat és segítségkéréseket is megosztani. Néhány nap múlva meg is érkezett az első kérés, mely szerint az önkormányzat szociális lakásainak rendbetételére volna szükség. A TESZ keze alá dolgozva, pár nap alatt segítő önkéntesekkel sikerült kitakarítani és lakossági felajánlásokkal bebútorozni, felszerelni és kisebb javítási munkák elvégzésével lakhatóvá, otthonossá tenni a lakásokat. Ezúton is köszönet mindenkinek, aki érdeklődött, felajánlott, tevékenyen jelen volt, vagy csak rendszeresen azóta is figyeli, mikor kerülhet ő sorra, és tud hozzájárulni a menekült anyatársak megsegítéséhez.

Előző cikkMa délután 5-kor rendkívüli testületi ülést tart az önkormányzat
Következő cikkBővülhetnek a vérvételi időpontok, döntött a gödi képviselő-testület