Végéhez érkezik az atlétikai világbajnokság Budapesten. A záró napon este magyar versenyzőért már nem szurkolhatunk, de így is bőven lesz izgalmas döntő. Összesen hét számban osztanak ki érmeket.

A nők magasugrásdöntőjével kezdődött az utolsó napi döntő.

Mellette:

• férfi 5000 méteres síkfutásban,
  • 4×400 méteres váltóban és a gerelyhajításban,
  • női 800 méteren,
  • 3000 méter akadályon,
  • 4×400 m-es váltóban avatnak világbajnokot.

Szemerei Levente a nap egyetlen magyar sportolójaként versenyzett az atlétikai világbajnokság zárónapján. A magyar futó a férfi maratonon állt rajthoz délelőtt.

A 23 éves szekszárdi futó az első magyar, aki részt vehet ebben a számban vb-n, egyben az utolsó hazai induló volt Magyarország történetének eddigi legnagyobb sporteseményén. Szemerei Levente a középmezőnyben végzett. A 83 induló között a 40. helyet szerezte meg!

A kép forrása: MTI

Az ugandai Victor Kiplangat diadalmaskodott a férfi maratonfutók versenyében.

A klasszikus 42,195 kilométeres távnak 83-an vágtak neki 7 órakor. Az útvonal a nők szombati viadalához hasonlóan a Hősök teréről indult és Budapest belvárosán haladt végig.

A futóknak egy rövidebb kör után négy tíz kilométeres kört kellett megtenniük az Andrássy út-Erzsébet tér-Akadémia-Lánchíd-Alagút-Attila út-Várkert Bazár-Lánchíd-Andrássy út útvonalon.

A korai kezdés ellenére már szép számú szurkolósereg gyűlt össze a rajtra, a nézők pedig folyamatosan érkeztek és biztatták az atlétákat, akik kifejezetten tempósan indították a versenyt, az első öt kilométert 15 perc alatt tették meg. Ezt követően némileg visszavettek az iramból, így egészen a táv feléig kifejezetten sok, mintegy 30 futó volt tagja az élbolynak, melynek elején többnyire az ugandai, kenyai és etióp futók diktálták az iramot.

Féltáv után egyértelműen iramot váltottak az esélyesek, 30 kilométernél már csupán hatan voltak a közvetlen élmezőnyben, majd azt követően Kiplangat és az etióp Leul Gebresilase még magasabb sebességi fokozatba kapcsolt, a következő öt kilométert 14:40 perc alatt teljesítették. Ezt a tempót senki más nem bírta, így a címvédő, szintén etióp Tamirat Tola sem, aki sokáig a harmadik helyért harcolt az izraeli Maru Teferivel, de aztán folyamatosan lassult, majd feladta a versenyt.

Az élen az ugandai és az etióp atléta csatája a Várkert bazár után nem sokkal, még a Lánchíd előtt kezdett eldőlni, a 23 éves ugandai leszakította Gebresilasét, és a pesti oldalon folyamatosan növelte az előnyét, ahol a kordonok mögött ekkor már mindenhol hatalmas volt a tömeg.
Kiplangat győzelmét később már senki és semmi sem veszélyeztette, és végül 2:08:53 órás eredménnyel diadalmaskodott, ezzel egyúttal ő lett az első, aki 2:10 órán belüli idő alatt teljesítette a maratont Magyarországon.

Az utolsó Andrássy úti szakaszon Gebresilase egyre nehezebben mozgott, amit az erejét kiválóan beosztó Maru Teferi kihasznált és a Hősök terére érve megelőzte őt, így ő lett az ezüstérmes (2:09:12 ó).

A mezőny egyetlen magyarja, Szemerei Levente jó versenyt produkált, saját tempóját jól tartotta és végül egyéni csúcsától (2:16:35 ó) alig elmaradva, 2:17:20 órás idővel a 40. helyen futott célba.