Eltelt egy év az önkormányzati választások óta. Ennek kapcsán sorozatunkban megkérdezzük Göd politikai szereplőit, hogyan látják, mi valósult meg az elmúlt időszakban.

Fülöp Zoltán a Göd Fejlődéséért frakció tagja, alpolgármester így látja Göd múltját, jelenét és jövőjét:

Képviselőtársaimmal megbeszélve az egész frakció nevében válaszolok.

Kiegészítésül annyit tudok hozzátenni a “szolgálja-e a jelenlegi helyzet Göd városának érdekét ” kérdésre válaszul:
A kérdés az, hogy mire gondol a “jelenlegi helyzet” alatt. A Samsung létét, a 3 frakciós testületet, a nyilvános üzengetést a polgármester részéről?

Általánosságban azt mondhatom, Göd érdekét minden szolgálja, ami békés fejlődés érdekében történik. Lehetnek véleménykülönbségek a testületben vagy a frakciók között – ez a demokrácia rendes velejárója. Nem érdeke a városnak és nem érdeke a demokráciának ezen véleménykülönbségeket vehemens és dehonesztáló FB-posztok sorával mély megosztássá tenni. Nem szolgálja Göd érdekét az odamondogatás, a mindent leszóló posztolgatás, a munka helyett kommunikációval foglalkozás. Göd érdekét a közös munka és a nézeteltérések kulturált kezelése szolgálja.

A jelenlegi helyzetben mit tudnak tenni és ténylegesen mit tettek a város eredményes működtetése érdekében?

A Göd Fejlődéséért frakciót magát is a város eredményes, átlátható és demokratikus működtetése iránti ígéretünk hívta életre. Az önkormányzaton eluralkodott az átláthatatlan és kiszámíthatatlan – avagy nagyon is kiszámítható – pártosság, szeretett városunk és a gödiek egyre inkább háttérbe szorultak. Ezt megelégelve döntöttünk. Azt vállaltuk, hogy nem a pártpolitikai szempontokat, hanem a gödiek érdekeit fogjuk képviselni, és mi tartjuk is magunkat ehhez az ígérethez. Célunk, hogy hangzatos politikai bolhacirkusz helyett újra a konstruktív párbeszéd és az eredményes munka jellemezze a testületi ülések munkáját.
Első és legfontosabb, hogy a város működőképességét biztosítsuk és az elkezdett fejlesztéseket végigvigyük. Ennek alapvető feltétele, hogy normalizáljuk a viszonyunkat a kormánnyal és a Samsunggal, majd ezután a lehető legtöbb forrást harcoljuk ki Gödnek. Ez a forrás lehet majd a fedezete a gyár körüli hatáscsökkentésnek és – ha szükséges – a környéken élők kártalanításának is.

A kormánnyal való viszony normalizálása az érdekeink észszerű, de határozott képviseletét jelenti: ezért támogatjuk, hogy a város költségvetését alapjaiban megrendítő döntés ellen alkotmányjogi panaszt nyújtsunk be. A tiltakozásunk nyugodt, komoly, de elszánt – készen állunk bármeddig elmenni a jogi és egyeztetési lehetőségekben, de a komolytalan bohóckodást, és az öncélú ripacskodást nem támogatunk.

Városunk fejlődéséért eddig is a választási programunkban vállaltak képviseletét láttuk el, amennyire azt a külső tényezők engedték. Azon dolgozunk, hogy visszaállítsuk az önkormányzat és a demokratikus intézményrendszer jogszerű működését is. Ezen a területen sajnos vannak erős hiányosságok. Mi azt gondoljuk, a cél nem szentesítheti az eszközt, és egy-egy lépés, intézkedés nem attól lesz jogellenes, hogy arról egy képviselő vagy akár a polgármester kijelenti a törvénysértést. Sorban javítjuk az előterjesztéseket, megalkottuk a nem várt helyzetek kezelésére szolgáló Havaria-keret szabályozást, használhatóvá tettük a Krízis Alapot, javítottuk és átláthatóbbá tettük a beszerzések és a közbeszerzések szabályait.

Újraterveztetjük a csónakházat, ideje, hogy a város egyik szimbóluma méltó szépségével örvendeztesse meg a gödieket és vendégeinket. Folytatjuk a munkát, hogy megkapjuk az új 24 tantermes általános iskolát. Dolgozunk az óvodai férőhelyek bővítésén, a Kék-Duna üdülő hasznosításán, a bócsai problémák rendezésén, a neveleki utak rendbe tételén, és még számos kisebb, az egyes körzeteket érintő feladat megoldásán.

Még a közös frakcióban első lépésként kezdeményeztük a klímavészhelyzet kihirdetését. A klímaváltozás nem csak politikai termék, hatását már mindannyian a bőrünkön érezzük, ezt a témát folyamatosan beépítjük minden döntésünkbe. Ezért is vettük fel a beszerzési szempontok közé a fenntarthatóságot, valamint indítottuk el a SECAP, azaz a Fenntartható Energia és Klíma Akcióterv megalkotását. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a tavasszal indult gödi tervezési szakasz lassan a végére ér. Ez az akcióterv pontos adatokkal szolgál arról, hogy városunkban hol, milyen fejlesztések szükségesek ahhoz, hogy szembe tudjunk nézni a ránk váró kihívásokkal, és arról, hogy jelenlegi működésünket vagy az eljövendő fejlesztéseket hogyan tudjuk a lehető leggazdaságosabbá, legolcsóbbá, leghatékonyabbá tenni.

Az idei évben sajnos nagyon elmaradtunk a civilek támogatásával, ebben határozott lépéseket fogunk tenni még ebben az évben. Ezért kezdeményeztünk már fórumot, és ahogyan a járványügyi helyzet ezt engedni fogja, újra nyitott fórumokat fogunk szervezni, hogy tájékoztassuk a fejleményekről a gödieket. De a fejlesztések irányáról nem dönthetünk egyedül, ezért új programokat indítunk, hogy a város lakói érdemben kapcsolódhassanak be jövőjük alakításába. Közösségi tervezést kezdeményezünk az Okos Város program beindításához. Választási ígéretünk volt a város teljes, korszerű és zöld újratervezése. Ezt a folyamatot is elindítjuk még ebben az évben – széles körű társadalmi párbeszéddel és az érintettek bevonásával.

Előző cikkVáltozott az ügyfélfogadási rend
Következő cikkGödi lett az év természetfotósa