Unod a mákos – diós bejglit és valami izgalmasabbra, szaftosabbra vágysz? Próbáld ki az idén a flódnisat.
Kettő az egyben, ráadásul úgy, hogy ne repedjen vagy ne legyen dundi és amorf a kecsesnek szánt bejglid. Az alábbi hozzávalókból három darab, 50-60 dekás rúd jön ki. Érdemes jó előre kikészíteni minden alapanyagot. A bejgli szereti a konyha-hőmérsékletű hozzávalókat 🙂 Fontos, hogy az így készített bejgli nem dudorodik ki és nem reped. Szép lesz.
Töltelék:
Mákos:
20 deka darált mák
1 kezeletlen citrom héja
10 deka cukor
1,5 deci víz vagy fehér bor
1 vaníliáscukor
fél kávéskanálnyi őrölt szegfűszeg
Diós:
25 deka darált dió
12 deka cukor
1 deci tej
1 narancs reszelt héja
fél kávéskanál fahéj
1-2 nagy marék arany mazsola
Almás:
3 nagyobb alma meghámozva, lereszelve
1 teáskanál méz
0,5 deci fehérbor
1 citrom reszelt héja és kis citromlé
1 kávéskanál fahéj
Először elkészítjük a töltelékeket, hogy legyen idejük kihűlni. A mákot és az almát főzzük a hozzávalókkal 4-5 percig, a diót elkeverjük a többi anyaggal és leöntjük a forró tejjel.
Fontos, hogy a töltelék ne legyen fűrészporos és ne legyen folyós. Ha kell, lazítsuk vízzel-tejjel, vagy sűrítsük néhány kanál darált keksszel.
Közben gyúrjuk össze a tésztát.
Hozzávalók:
450 gramm liszt
120 gramm vaj
60 gramm libazsír
50 gramm porcukor
3 gramm porélesztő
2 tojás sárgája
1 kávéskanál só
1 deci tej
kenéshez + 1 tojás, szétválasztva
A vajat és a zsírt felkockázzuk, hozzáadjuk a liszt, az élesztő, a só és a porcukor keverékét. Dörzsölgetjük, míg zsemlemorzsához hasonló keveréket nem kapunk. Ekkor belekeverjük a tojások sárgáit, a tejet, és sima tésztává gyúrjuk. Hideg helyen pihentetjük fél órát.
Utána a tésztát három egyenlő részre osztjuk. Az első darabot lisztezett felületen vékony téglalappá nyújtjuk. Nem baj, ha nem szabvány téglalapot kapunk, összetekeréskor eltűnnek majd az árulkodó nyomok. A háromféle töltelék harmadát csíkokban rányomkodjuk, csak az alján hagyunk ki néhány centit, innét kezdjük majd a tekerést. A másik három oldalt visszahajtjuk, és szorosan feltekerjük a bejglit. Ugyanígy járunk el a maradék tésztával és töltelékkel is.
A felgöngyölt bejgliket sütőpapíros tepsire tesszük, lekenjük tojássárgájával és kivárjuk, amíg az rájuk szikkad. Utána fehérjével is átkenjük, ettől lesz szép márványos a bejglink. Én most elfelejtettem megszurkálni villával, de így sem repedt meg. Bekapcsoljuk a sütőt 180 fokra (alul-felül sütés). Mire bemelegszik, megszikkad a tojásfehérje és mehet be a melegbe 40 percre a tepsi. Ha szép aranybarnára sült a tészta, kivesszük, kihűtjük, csomagoljuk és próbáljuk megőrizni karácsonyig :).
Este hozunk még egy utolsó perces gasztroajándékot is: egy aranysárga bajor narancsos kuglófot.