A jövőnek, a gyerekekre és a majdani igényekre figyelve jött létre a Zenit. A most induló gödi alapítványi iskola mást ígér, mint a többi – nemcsak programjában, közösségi hitvallásában is. Az öt alapító gödi család képviselőivel beszélgettünk.
– Kinek és miért jutott eszébe, hogy iskolát alapítson?
– Az ötlet párhuzamosan több szülőnek a fejében fordult meg. Veresegyházon már nyílt ilyen iskola tavaly és két alapítónk abban is oroszlánrészt vállalt. Göd és környéke nagyon intenzíven fejlődik, nagyon sokan költöznek ki, nagyon sok a gyerek. Az iskolák kezdenek túlzsúfolttá válni. Olyan iskolát kerestünk a gyerekeinknek, ahol kicsit nyugodtabb körülmények között tanulhatnak: kisebb csoportban, ami által befogadóbb is lesz a közösség a “kacifántosabb” gyerekeknek. Fontos szempont volt az is, hogy nem szerettük volna az elsős gyerekeinket majdan hosszan autóztatni. Sokat beszéltünk erről, aztán jött egy épület, és azt mondtuk, hogy belevágunk.
– Hogy értik, hogy jött?
– Kerestük itt Gödön a megfelelő épületet, már több mint egy éve. Aztán hallottuk, hogy megürült ez a villa, a gödi Domonkos-rendi apácák – nekik volt ez a kolostoruk – sajnos elfogytak. Így tudtuk mi a több mint százéves épületet megvenni. A villa gazdag történetét szeretnénk részévé tenni a mindennapjainknak.
– Az imént “kacifántos” gyerekekről beszélt. Kik ők?
– Azokat a gyerekeket nevezik a szüleik így, akik speciális nevelési igényűek. Autisták, fogyatékkal vagy bármilyen viselkedési zavarral élők. Most nagyon gyakran sütik rá egy gyerekre, hogy hiperaktív vagy figyelemzavaros. Ők mind ez alá tartoznak, akárcsak azok az érzékeny gyerekek, akik egy nagyobb csoportban elvesznek.
– Ezért gondolták úgy, hogy kis létszámú osztályokat indítanak? Ahol személyre szólóan tudnak minden gyerekkel foglalkozni?
– Célunk volt, hogy a közösség legyen egy kicsit kisebb. Ezáltal kevesebb inger éri a gyerekeket és több figyelem jut rájuk, a fejlődésükre. Hogy megfelelően tudjuk integrálni ezeket a gyerekeket, osztályonként két különleges nevelési igényű gyermeket tudunk felvenni.
– Ezzel részben már válaszolt is arra, hogy a Zenit iskola miben fog különbözni a többitől.
– Ebben mindenképpen, akárcsak az értékeinkben, melyek mentén megalapítottuk az iskolát. Az öt alapító család mind más hátterű. Van, aki marketinggel foglalkozik, más banki szférából jött vagy informatikus. Nagyon színesek vagyunk, de egyformán fontosnak tartjuk a közös értékeinket. Ezekhez ragaszkodunk, fent is vannak a honlapunkon: a közösség, az élmény, a biztonság, a kreativitás, a tudatosság és az elfogadás. Ez a hat fő érték határoz meg minket.
– Első osztállyal fognak most indulni. Hányan jelentkeztek eddig?
– Két első osztállyal és egy iskola-előkészítő csoporttal indulunk el. Eddig az egyik osztályunk van tele, a másikba várjuk még a gyerekeket. Az iskolai előkészítőből csak egy csoport indul, ide már nagyon fogynak a helyek. A pedagógusok nagyon szeretnék bevonni a szülőket a gyerekek közös nevelésébe. Az önkéntesség, a közös programok, a városért tett közös lépések nagyon fontosak. Úgy szeretnénk közösségi iskola lenni, hogy ne csak a családok legyenek a közösség, hanem a város és környéke is.
– Bekapcsolódnának a gödi programokba, netán kezdeményeznének is ilyeneket?
– Július közepe óta minden hétvégén kint vagyunk a gödi termelői piacon, most a hétvégén, szombaton délelőtt a Nő az anya mögött izgalmas fotókiállítás megnyitójának is az egyik programpontja lesz a Zenit gyerek- és anyasarka. Szeretnénk minél több olyan programot, ahol a gödiek velünk találkozhatnak, akár szombatonként a Kincsem Udvarházban a piacon, akár majd most vasárnap az egész napos jótékonysági családi és gyermeknapon.
– Hány osztályosra tervezik az iskolát?
– Nyolc évfolyamosra. Ehhez még nagyon sok fejlesztésre lesz szükség. Hálásak vagyunk a támogatóinknak és nagyon bízunk abban, hogy ha minél többen megismerik az iskolát, annál többen fognak a célunkhoz kapcsolódni.
– Készen állnak már az indulásra? Felszerelt az iskola, van mindenük?
– Az utolsó simítások folynak. Olyan az iskola most, mint egy döngő méhkas, minden nap minden percében sok ember dolgozik rajta. A szeptemberi kezdésre minden, ami kell, készen fog állni. Az épületet profi szakemberek csinálják meg olyanra, amilyennek lennie kell, hiszen ezt a nagy múltú régi villát semmiképp sem szeretnénk tiszteletlenül kezelni. Az állagát és a jellegét nemcsak hogy megőrizzük, szeretnénk minél inkább visszaállítani.
– Ez nagy befektetést kíván. Mennyibe kerül majd egy félév a Zenitben?
– Nem tandíjas az iskola, ugyanis NAT-os iskola vagyunk – ez biztosítja azt is, hogy a gyerekek úgy haladjanak, ahogy kell a magyar állami szabályok szerint. Magánszemélyek és cégek hozzájárulásából tudjuk magunkat fenntartani, és ha a szülők támogatják az alapítványt, az is sokat segít. Nagyon sokat dolgozunk azon, hogy minél több vállalati támogatónk legyen és pályázati pénzeket kapjunk. Szerencsére a családok is nagyon elkötelezettek.
– Ha röviden kellene jellemezniük, hogy milyen iskola lesz ez, mi adja a lelkét, a lényegét, mit mondanának?
– Talán az a nagyon sok jó szándék, ami a gyerekekért mozgósított rengeteg embert. De a Zenitet alapvetően a vidám, könnyed tanulás, a játékosság, a jövőorientáltság jellemzi. Nézzünk előre, nézzük meg, mi az a tudás és készség, amire a gyerekeknek valóban szükségük lesz, és ebbe az irányba menjünk.
– Terveznek különleges tantárgyakat?
– A nemzeti alaptantervet fogjuk követni, azt egészítjük ki. Az angol nyelv nagyon fontos alapja lesz az oktatásunknak. Nem hívjuk magunkat két tannyelvű iskolának, viszont a pedagógusaink hosszú éveket töltöttek el angol nyelvterületen – számukra az, hogy az angol nemcsak a nyelvórákon jelenik meg, hanem minden más órában is, természetes. Délutánonként többféle angol nyelvű foglalkozás lesz, így kézművesség, irodalom. Nagyon szeretnénk előremutató pedagógiai irányzatokat alkalmazni, például irodalom- vagy művészetterápiát.
– Délutánonként milyen programot terveznek még?
– Egy óriási területen van az iskola, rengeteg zöld van körülöttünk, állandó kihívás lesz a parkot, amit megörököltünk, rendben tartani. Gyönyörű, elvadult botanikus kertet gondozunk, itt például rengeteg olyan feladat van, amiben a gyerekek aktívan részt tudnak venni. Sok gyümölcsfánk van, mogyoróbokrok, kis konyhakert, amit a gyerekek gondozhatnak. Tervezünk kültéri tantermeket létrehozni, ahol minél több tanórát tudunk tartani a friss levegőn, sok mozgással.
– Miért éppen Zenit a Zenit?
– Ez egy izgalmas névadás volt, sok ötlettel. De a végén egyértelmű volt a választás. A zenit az égboltnak a fölöttünk lévő legmagasabb pontja, egyfajta csúcspont. Jelzi, hogy hova figyelünk.