A különleges tárlat olyan gödi családokat mutat be a Kincsem Udvarházban, melyek nehéz sorsfeladattal élnek, mert tartósan beteg vagy sajátos nevelési igényű gyermekük van. Ezeknek a családoknak akár élethosszig tartó próbatétel a gyermek gondozása, fejlesztése. A megnyitó után a szervezőkkel, Zöldi Tóth Andreával, a Kismama Klub Göd civil szervezet alapítójával, illetve Hajniss Nikolettával, a Gödi Anyák Angyalai csoport vezetőjével beszélgettünk.
Gödön több olyan civil szervezet működik, melyek szoros kapcsolatban állnak közösségükkel és egymással. Ha tudomásukra jut, hogy valamelyik család bajban van, sérült gyermek született, súlyos trauma történt, anyagi veszteség érte, leégett a háza, vagy bármi más jelent óriási terhet neki, megkeresik azokat az embereket, akik segíteni tudnak – kezdte a beszélgetést Andrea.
“Egy augusztusban Gödön járt országos kiállítás (Nő az Anya mögött) adta az ötletet, hogy ezt városunkban is megszervezzük. Tehát a kezdeményezés nem a miénk, a Millenárisról érkezett hozzánk, de mindannyiunkat megérintett. Milyen nagyszerű dolog, hogy próbatételes (tartósan sérült vagy beteg gyereket nevelő) családok vállalták megmutatni magukat országos szinten egy fotókiállítás keretében.”
A gödi kiállítás alkalmával meghívták a civil szervezeteket egy kerekasztal-beszélgetésre, hogy megoszthassák egymással a gondolataikat. Már akkor feltették a kérdést, vajon Gödön hány család lehet ilyen helyzetben. Meg kellene keresni őket, és megkérdezni, vállalnák-e a gödi nyilvánosságot. “Szerveznénk egy hasonló kiállítást, ahol megmutathatnák, milyen nehézségekkel élik az életüket, hogyan küzdöttek meg vele, és hogy hogyan szeretnék, hogy feléjük forduljanak az emberek.”
Sajnos a társadalom nem tudja, hogy mit kezdjen ezzel a helyzettel. Nem az együttérzés hiányzik az emberekből, hanem az ismeret, hogyan lehet jól, támogatóan, szeretettel és nem bántó módon közelíteni ezekhez a családokhoz – mondja Zöldi Tóth Andrea. Nagyon érzékeny, kényes helyzet ez mindkét fél számára.
Szerencsére ezek a családok mégsem maradnak segítség, támogatás nélkül. A velük készített interjúkból kiderül, mindig volt valaki, szervezet vagy személy, aki odaállt mögéjük és segített, hogy átlendüljenek az éppen aktuális nehézségen, és ilyenkor újra kinyílt a világ. Nem szabad bezárkózni, ahogy sokan teszik, és életük végéig egyedül, segítség nélkül viselni ezt a küzdelmes sorsot. Egyre többen megtapasztalják, hogy lehet másképp is élni, majdnem ugyanúgy, mint azelőtt. A kiállításon szereplő családok példát mutatnak azzal, hogy ilyen súlyos próbatétel mellett is tudnak örömteli, a korlátokat elfogadó életet élni.
Nikoletta arról beszél, hogy egy olyan kényeztető nap szervezése is a céljuk volt, melyen a figyelem kizárólag ezekre a családokra irányul. Kapjanak testi-lelki feltöltődést és lehetőséget arra, hogy gyönyörű képek készüljenek róluk.
“Azt is reméljük, hogy a kiállítással segíteni tudunk azokon a családokon is, akik még ezután szembesülnek azzal, hogy az életük megváltozik. Szerettük volna megmutatni küzdési stratégiákat, felkínálni a segítséget több oldalról is. A közösségnek, sorstársi közösségnek gyógyító ereje van. Azt szeretnénk elérni, hogy ne azt érezzék, hogy, elszigetelt részei a társadalomnak, hanem egy összetartó közösség tagjai lehessenek.”
Kiss Csilla mentálhigiénés szakember is jelentkezett a tárlatra. Ő maga is próbatételes édesanya, fiával készült közös fotója is látható a kiállításon. A fotók mellett olvasható interjúkat neki köszönhetjük.
Szeptember utolsó szombatján volt a fotó- és kényeztető nap, tizenötnél is több lelkes segítő közös munkájával. Nia tánccal indult a program, fodrász, profi sminkes, masszőr gondoskodott a „modellek” kényeztetéséről, az amúgy is szép anyukák továbbszépítéséről. Volt sütemény, ebédre bográcsgulyás, tea-, kávésarok. A picik játéksarokban és a szabadban együtt töltötték az időt, segítők játékos felügyelete mellett.
A profi fotók is helyben készültek Gödön. A próbatételes családok kaptak egy-egy fotóalbumot erről a csodálatos napról, azokból a képekből, melyeket kiválasztottak. A kiállítás fotóit egy lendvai nyomda nyomtatta Szlovéniában. Az albumot ajándékként, a kiállítás fotóit pedig anyagárban készítették el. A kényeztető nap és a kiállítás teljes egészében közösségi összefogásból valósult meg.
A kiállítás február 4-ig látható a Kincsem Udvarház ablakaiban.