A magyar tűzoltók napja alkalmából délelőtt óvodás és iskolás csoportokat fogadtak, míg délután főleg egyéni látogatók csodálták meg az ország egyik legszebb tűzoltószertárát.
Körülbelül 120 gyermek jött el a nap első felében a nyílt napra – a kiállítás megtekintésén túl egy rövid kézműves foglalkozáson mindenki elkészíthette saját tűzoltósisakját és játszhattak ugrálóvárakban is.
Szabó Zsuzsa, a József Attila Művelődési Ház igazgatója kérdésünkre elmondott néhány érdekességet a szertárról.
1910-ben alakult a Felsőgödi Telepesek Önkéntes Tűzoltó Testülete. Akkor még nem volt itt épületük, de az 1911-ben és 1912-ben a téren megtartott táncmulatságok bevételeiből, illetve az alapító tagok által felvett hitelből 1912-ben megépítették a szertárat, amely most 110 éves. A tagok 2400 aranykorona hitelt vettek fel 10 évre és a saját házukat tették jelzálogba. 1912-ben vették meg a most is itt látható Köhler lajtoskocsit, a különböző fecskendőket, felszereléseket és 12 önkéntes tűzoltó egyenruháját.
A szertárat korábban építették fel, mint a téren álló templomot, mely 1924-ben készült el. Egy haranglábat azért felállítatott Eisler Emil, a Tűzoltóegylet elnöke, és tűz esetén az annak lévő harangot kongatták meg.
A felújított épületet 2015. május 4-én adtuk át. Előtte 20 évig be volt zárva, és az önkormányzat le akarta bontatni. A művelődési ház ekkor elkérte az épületet, jól lehet, nem tudtuk, mi található benne: az ajtók le voltak hegesztve, csak be tudtunk kukucskálni. 2014. március 3-án jöttünk be először ide, ez egy hétfői nap volt. Vasárnap azon gondolkoztam, mikor a rántott húst paníroztam, hogy én nem értek a tűzoltókhoz, művelődésszervező vagyok. Ezért felhívtam a tűzoltóság zöld számát, és végül a váci parancsnok el is jött a nyitásra. Amikor meglátta a szertárat, azt mondta, hogy itt olyan értékek vannak felhalmozva, melyeket nem szabad veszni hagyni. Akkor döntöttük el a képviselőkkel és a művelődési házzal közösen, hogy csinálunk egy állandó kiállítást. Az épület nagyon rossz állapotban volt, a tető beszakadva, a kémény bedőlve. Mindezt helyre kellett hozni és közben folyamatosan feltártuk a helytörténeti dolgokat is. Érdekesség, hogy mikor a kocsikat raktuk össze, kiderült, hogy az utolsó szegig minden tartozék megvolt hozzájuk. Így minden eredeti és azóta is sokan jönnek különböző múzeumokból megnézni a tárgyakat, melyek nagyon nagy értéket képviselnek. Próbáljuk őrizni ezt a ránk hagyott örökséget.
Manapság mennyire vonzza a gyerekeket a tűzoltóság?
Minden ilyen alkalommal megcsodálják a felszereléseket és talán kedvet kapnak ahhoz, hogy egyszer majd tűzoltók vagy önkéntesek legyenek. Minden településen, így Gödön is van önkéntes tűzoltó egyesület. Ők viszik tovább azokat a hagyományokat, melyekkel bemutatják a működésüket, és ugyanolyan versenyeket szerveznek, mint száz évvel ezelőtt, hogy kicsit kedvet kapjanak a gyerekek. Kitelepülnek a különböző fesztiváljainkra a szerkocsikkal, ahol azokat meg lehet nézni, és ki is lehet próbálni, például a fecskendő működését is.