A veszélyhelyzet miatt a közgyűlés nem ülhetett össze, így a képviselők elektronikus úton tették meg javaslataikat és Szabó István elnök egy személyben fogadhatja el a jövő hétfőn Pest Megye Önkormányzatának 2021. évi költségvetését. Összesen 7,766 milliárd forint a tét, benne az a pénz, amit a különleges gazdasági övezetté nyilvánított gödi Samsung-gyár adóként a megyének fizetett. A büdzsé tervezete kiszivárgott, a Gödre vonatkozó részről megkérdeztük a város önkormányzati képviselőit is.
A már említett költségvetési összegből 1 milliárd 796 és fél millió forint származik a gödi Samsung-gyárból, iparűzési adó formájában. Ennek 40 százaléka, 718 millió forint egy területfejlesztési alap lenne, amire Göd mellett Dunakesziről, Csomádról, Sződről és Fótról lehetne pályázni. További 20 százalékot, 359 millió forintot civil támogatási alapként osztanának szét Göd mellett további 11 település között.
A maradék 40 százalék kerül közvetlenül Gödre, ebből 269 millió forintot biztosítanának a gödi zöld-fenntarthatósági alapra, 449 millió forintot pedig gödi útfelújításra. Az előbbiből az előterjesztés szerint egyebek mellett az illegális hulladéklerakókat számolnák fel, új zöldterületeket és ökotudatos játszótereket hoznának létre, valamint véderdőt a Nemeskéri – Kiss Miklós úton, az utóbbiból pedig a többi között az északi bekötőút, a Nemeskéri – Kiss Miklós utcai közvilágítás kiépítése, a Különleges Gazdasági Övezet, vagyis a Samsung-gyár útjainak karbantartása biztosítható.
A megyei önkormányzat előterjesztéséhez jövő hétfőig nyújthatnak be javaslatokat a képviselők, kedden viszont a veszélyhelyzet miatt egy személyben dönt róla a közgyűlés elnöke, Szabó István (Fidesz-KDNP). Ezután kezdődhet a pályázatok és kérelmek beadása a támogatott térségből.
A kiszivárgott büdzsétervezetről megkérdeztük a polgármestert és az önkormányzat képviselőit.
Balogh Csaba polgármester
a Facebookon tette közzé gondolatait. “Többször kerestem az utóbbi időben is Pest Megye Önkormányzatát, hogy tájékoztasson a Különleges Gazdasági Övezet kapcsán szerzett forrásaik elosztásáról, de még időpontot sem adtak találkozóra.
Vajda Viktória, Pest megyei önkormányzati képviselő tájékoztatott arról, hogy elkészült az előterjesztés a költségvetési terveikről,
benne a felhasználási terveikkel. Négy alapra osztották fel a terveikben az összesen 1.8 milliárd forintot, amit az eddig befolyt összegekből az alábbiak szerint töltenek fel:
a) Településfejlesztési alap (0 Ft),
b) Gödi útfenntartási és- fejlesztési alap (300 mFt),
c) Gödi zöld-fenntarthatósági alap (100 mFt),
d) Civil támogatási alap (200 mFt)
Felhívnám a figyelmet az alábbi részletekre, amitől igazságtalanná válik a rendelkezés a gödiekkel szemben:
Göd útfenntartására szánt alap “kizárólag Göd város közigazgatási területén használható fel”, csakhogy miután elvették a közigazgatási hatáskörét az önkormányzatunknak, a feladattal terhelt bő 93 millió forint összegű Pest megyei beruházás szabálytalanul lett meghatározva.
Gödi beruházás helyett saját útjaikra költenek. Az övezet kivilágításának bővítését 16 millióért tervezik, de az üzemeltetését (áramdíjat) már nem tervezte Pest megye, úgyhogy ezek alapján azt is a gödieknek kell megfizetniük. Pest megye a Samsung körül található, kb. 3 km aszfaltozott útjának fenntartására 35 millió forintot szán, miközben a kiesett adóbevételek miatt a 72 kilométer út karbantartására mi alig 50 millió forintot tudunk kigazdálkodni.
Vannak még olyan hibák az előterjesztésben, hogy véderdőt terveznek kialakítani, de a kormány rendelete alapján ott csak fásítás lehetséges (mint ahogy a csereerdősítés pályázat kapcsán többször kifejtettem). Így a zajfogó értéke elmarad a gödi igényekhez képest. Ráadásul az övezet fejlesztési programját abból az alapból kívánják elszámolni, ami pont nem kerül feltöltésre.
Méltánytalan, hogy a gödieknek járó pénzből Pest megye (ami valójában a kormány eszköze) egyeztetés nélkül osztja el a pénzeket, és abból még mindig csak a saját övezetének ipari parkja jár jól, miközben húszezer embert semmiztek ki. Miután a KGÖ (Különleges Gazdasági Övezet) összes adóját elvette a kormány, és további adómegvonásokat is eszközölt, nem tudjuk finanszírozni a megszokott önkormányzati szolgáltatásokat. Működésre kérünk pénzt, nem ipari beruházásra.”
Vajda Viktória Momentum
“Tegnap este megérkezett a Pest megyei önkormányzattól az előterjesztés a Különleges Gazdasági Övezetből származó adóbevételek elosztásáról.
A négy különböző zseb így fog kinézni:
a) Településfejlesztési alap: a tervezett adóbevétel 40 %-a, (erre a KGÖ összes települése pályázhat, és később dolgozzák ki a részleteket)
b) Gödi útfenntartási és- fejlesztési alap: a tervezett adóbevétel 25 %-a,
c) Gödi zöld-fenntarthatósági alap: a tervezett adóbevétel 15 %-a,
d) Civil támogatási alap: a tervezett adóbevétel 20%-a (erre Pest megye több települése is pályázhat).
Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a jelenleg feltöltött 600 millió forintot osztották el b-c-d zsebek között, egyedi támogatási kérelemmel Göd 40%-ot kaphat, de ebből már 100 millió forint a Samsung körüli utak építésére megy, 80 millió forint pedig egy állítólagos véderdőre.
Sok ponton nem stimmel a matek, illetve sok ponttal nem értünk egyet, ezért elkezdtem egyeztetni az érintett gödi képviselőtestülettel, illetve a megyei frakciómmal. Módosítót fogok benyújtani, ami újrastrukturálja ezeknek a forrásoknak az allokációját, hogy a városi működésre is jusson, mert méltánytalannak tartom ezt az elosztási rendszert. Mindenkitől várom a konstruktív javaslatokat a kommentekben vagy e-mailben, a módosítót pedig közzé fogom tenni az oldalamon, amint elkészült.”
Hlavács Judit alpolgármester
“Azzal, hogy Pest megye a Különleges Gazdasági Övezet létrejötte után azonnal drasztikus adócsökkentést hajtott végre (az iparűzési adót megfelezték, az ingatlan- és telekadót is töredékére vitték le), így a KGÖ-ből meglepően alacsony összeg folyik be a megyei költségvetésbe. Az előterjesztés szerint ennek 40%-a kerül Gödre, a többi elosztásának részleteit még nem tudjuk, akár kaphatunk is belőle, de ezekre már 4 másik településsel együtt, továbbra is ismeretlen feltételek mellett pályázhatunk majd, ki tudja, mikor.
Ráadásul a Gödre szánt 40%-nak a jó részét is Pest megye költi el, például a Különleges Gazdasági Övezet útjainak fejlesztésére, illetve fenntartására, vagyis tulajdonképpen a Samsung adójából a Samsungra. 30 milliót terveznek például útfenntartásra – ez csillagászati összeg ahhoz képest, amit Göd városa tud költeni azoknak az utaknak a rendben tartása érdekében, amelyet a gödi polgárok használnak nap mint nap.
Pozitívumként jelenik meg a véderdő létesítése, amelyre 80 milliót különítettek el – kérdés, ez egyáltalán mire elég (a folyamatban lévő póterdősítések az M2 túloldalán ennek sokszorosába kerülnek), illetve hogy mikor valósulhat meg – jelenleg az egész KGÖ művelésből kivett terület, az erdősítéshez átminősítésre van szükség, nem mérte még fel senki, mekkora erdősáv lenne az, amely már érezhetően csökkenti a zajterhelést, nem konzultáltak róla se a gödiekkel, se választott képviselőikkel.
Vajda Viktória, aki pest megyei képviselő is, módosítókat fog benyújtani az előterjesztéshez a hétfői határidőig, ehhez a gödi
képviselők javaslatait is kérte, így ezeket eljuttatom neki, amint elkészülök vele.”
A Göd Fejlődéséért Frakció állásfoglalása szerint
“Az ellenzéki összefogás választási programja – nem feledékenységből – nem tartalmazta, hogy felszámolnánk a Samsung gödi gyárát. Hatáscsökkentést vállaltunk, lakosságvédelmet. Sajnálatos, hogy ennek néhányan ellene mentek, súlyossá viszont az teszi, hogy a polgármester fordult szembe a város életét – örömünkre vagy bánatunkra, de mindenképpen – jelentősen érintő, meghatározó beruházással. Azok a következmények, melyektől tartottunk, most váltak láthatóvá. A határok átrajzolásával a gyár környezeti hatása, terhelése nem változott semmit, csupán a várost sikerült megfosztani azoktól az eszközöktől, melyekkel kompenzálhatnánk ezeket. A 2020-as év bő kétharmadára a megye tájékoztatása szerint csaknem 640 millió forint érkezett be,
2021-re már bőven egy milliárd feletti összeggel számolnak. Egy Göd méretű város számára ez az igazi „aranytojást tojó tyúk” lehetne.
Jutna ebből mindenre, amire Gödnek szüksége van, zöld fejlesztésekre, infrastruktúrára, védőzónákra, lakosságvédelmi intézkedésekre. Egy ilyen lehetőséget óvni, gondozni, segíteni kellene. Ehelyett csak a követelődzés, a szóba nem állás, az idegen testként, fekélyes kelésként kezelés volt látható. A polgármester és köre képtelen volt gyógyítani, ezért inkább kivágta volna Göd testéből – és sajnos a kormány megtette ezt a szívességet, kivágta Göd testéből. Göd testének egy darabjával együtt, mert másképp nem megy. Ez csak nekünk, gödieknek fájt igazán. És még jobban is fog fájni, ha látjuk, hogy még a nekünk juttatott morzsákért is mennyit kell küzdenünk. Göd város vezetésének, különösen a polgármesternek, végre be kellene látnia: itt
az ideje befejezni a háborút. Úgy gondoljuk, hogy eddig sem a kormány, sem a polgármester nem kezelte a gödiek számára előnyösen a Samsung körül kialakult helyzetet, így mostantól azon kell dolgozni, hogy minden partner, a kormány, a megye, a HIPA és az ITM is elfogadja, ennél sokkal méltányosabb feltételekre van szükség a jövőben. Elsősorban bizonyítanunk kell, hogy tudunk jó gazdái is lenni egy ekkora beruházásnak, és a Különleges Gazdasági Övezet fenntartása nem indokolt. Addig is, a hatásokkal arányban, az adóbevételek legalább háromnegyede jusson Gödnek, fejlesztésekre és működésre egyaránt.
Gödnek zöld fejlesztésekre, európai innovációkra, családbarát környezet kialakítására, valódi megoldásokra van szüksége. Ez
követelésekkel, petíciókkal, jogi támadásokkal, erős hangú sajtónyilatkozatokkal nem fog menni – itt dolgozni kell. Mi, a Göd
Fejlődésért Frakcióban együtt dolgozunk Gödért!”