Zsúfolásig megtelt a JAMH színházterme a város Szent István-napi rendezvényére, ahol átadták az idei városi díjakat is.
A program elején Kammerer Zoltán polgármester köszöntötte a vendégeket. Beszédében a többi között elmondta:
“Szent István ünnepe nem hasonlít a legtöbb nemzeti ünnepünkhöz, mint amilyen például március 15. vagy október 23. Ilyenkor mi nem egy dicsőséges, de levert forradalomra emlékezünk, hanem a bőséget, az új kenyeret ünnepeljük, valamint azt, hogy a magyarság elég erős és kitartó volt, és az államalapítás utáni zivataros évszázadokban is képes a fennmaradásra”.
A műsor első száma Nevelő János Marimba előadása volt, majd Kristóf atya megszentelte az új kenyeret.
Először két Pro Urbe (Városért) díjat adott át a polgármester két kiválasztottnak, akik kiemelkedő érdemeket szereztek a település fejlődésében. A képviselő-testület döntése értelmében az első díjazott Vízváry Vilmos volt. Ő bár Budapesten született, általános iskolába már Alsógödön járt. Több mint hatvan könyv kiadása köszönhető neki, tervezőként, mecénásként és sokszor szerzőként, szerkesztőként is. Sok könyve közül az egyikben 400 oldalon a családja történetét dolgozta fel. A Gödi Almanachba 9 cikket írt, az általa kiadott könyvek közül 19 gödi tárgyú.
A másik Pro Urbe díjjal kitüntetettnek, Horváth Szilárdnak a hitvallását és filozófiáját idézzük:
“Nemzeti identitásunk legerősebb alapja a néphagyományunk, amely sok ezer éves kollektív bölcsességünk hordozója. Ezen a kollektív bölcsességen alapul az a kulturális immunrendszer – nevezhetjük magyar világlátásnak is -, amely megóvott bennünket a történelem eddigi viharaiban. Segít megkülönböztetni a lényegeset, a hozzánk illőt az idegentől, s megóv bennünket a szélsőséges kicsapongásoktól. Ami a lényeg: bár a múltat hordozza, de nem mögöttünk van, hanem bennünk”.
A program végén megkérdeztük a város új díszpolgárát, Koncz Gábort, mióta él Gödön, és miért szereti ennyire ezt a kisvárost.
“60 éve élek itt, főiskolás korom után egyből ide jöttem lakni. Ez a világ legszebb és legélhetőbb városa. Emlékszem, amikor jártam lóháton a gödi utcákat, értek a gyümölcsök, kilógtak az utcára, és leszedtem őket. Soha senki meg nem kérdőjelezte, hogy miért szedem le. Ezek mind olyan jó dolgok” – mondta a színész.
Koncz Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának, a Soproni Petőfi Színháznak es a Turay Ida Színháznak örökös tagja. A díj átadása után Koncz Gábor megköszönte a díjat, és hosszan mesélt az életéről. A kitüntetett művészt Dörner György Kossuth-díjas színművész, az Új Színház igazgatója és Gregor Bernadett Jászai Mari-díjas érdemes művész köszöntötték.
A díjátadó végén Nevel-Szászvári Anita fagotton adott elő egy számot.