A kreatívkodni vágyók jól ismerik Gödön és környékén a Gyűszűnyi kézimunkaüzletet. Megálmodójával és tulajdonosával, Bíró Bujtás Henriettával beszélgettünk.
Mikor nyílt meg a bolt?
2007-ben nyitottam ezt az üzletet a házban, ahol lakunk – először csak ezt a pici középső részét, majd bővültünk minden irányban, mert igény, szükség van rá. A férjem 15 évig nagyon súlyosan beteg volt, és bár nagyon küzdöttünk érte, öt éve elhunyt. Viszont élete végéig dolgozott, bármerre nézek, az ő keze munkáját látom.
Olvastam, hogy vannak itt tanfolyamok, táborokat, versenyeket is szervez.
Igen, tanfolyamokat , szakköröket tartok, kiállítást, versenyt rendezek. Nyolcadik éve, hogy Alsógödön, a József Attila Művelődési házban a kulturális örökség napjain, szeptemberben megrendezzük a kézimunka-kiállítást és -versenyt. Nekem 35 helyről van árum, és a versenyekre a beszállítóimtól kérek támogatást, vagyis ők adják a díjakat. Összesen csaknem egymillió forint értékben ajánlanak fel díjakat, így minden résztvevő kap valamit.
Tervezett egy Guinness rekordkísérletet is.
Igen, még 2020-ban de az sajnos a Covid miatt elmaradt. Az találtam ki, hogy jótékonysági sálkötő akció keretében mindenki kössön egy másfél – kétméteres sálat, és azt mi a Dunakeszi – Göd – Sződliget kerékpárúton összefogjuk. Guinness rekordot is szerettem volna ezzel felállítani. Megvolt minden engedély, a drónberepülési is – de közbejött a járvány. Tavaly már volt kézimunka-kiállítás és -verseny, méghozzá nagyon sikeres. Mindig felkérek valakit, aki megnyitja – például a polgármester urat vagy egy képviselőt.
Milyen kategóriák vannak a versenyeken?
A többi közt gobelin normál öltés, tű gobelin, szabás, varrás, horgolás (lakás, terítő, ruházati) és kötésben is különböző kategóriák vannak. Mindenben gyerek, felnőtt első, második, harmadik helyezett. Eddig ez nagyon jól sikerült, de mióta a Covid bejött, óvatosabbak az emberek, így sajnos kevesebben vesznek részt.
Rengeteg sportdíjat látok az egyik polcon.
2017-ben még 108 kiló voltam, körülbelül ötven kilót fogytam, sétálva. A lényeg, hogy elkezdtem gyalogolni, gyaloglásból lett a kocogás, kocogásból a futás – ott lehet látni a díjaimat és köztük a 160 kilométeres ultrafutásaim bizonyítékait.
Mit dolgozott korábban, a bolt megnyitása előtt?
Én cukrászként végeztem, a férjem hentes volt, és mivel nem tudtunk mindketten elhelyezkedni a szakmánkban, ezért én elvégeztem egy dajkaképző iskolát. Alsógödön, a Béke úti óvodában dolgoztam nyolc évig, amíg a lányaim óvodások voltak – ők most már 25 és 27 évesek.
A járvány idején is végig nyitva volt a bolt?
Igen, mert intézmények is vásárolnak sokat nálam: óvodák, iskolák, rendőrség, mentők. Rengeteg gumi, méteráru kellett például a maszkok varrásához. Úgy beszéltem meg a könyvelővel, hogy internetes webáruházi pontként fogok működni: leadták messengeren, telefonon a megrendelést, és mindenkit kiszolgáltam. Egy percet nem voltam zárva, pedig örültem volna neki, mert ott a házimunka meg kert – de így két telefonnal kertészkedtem.
Honnan jönnek a vevői?
A legtöbben helyiek, de Budapestről, Monorról, Üllőről, a Duna túloldaláról, Salgótarjánból is vannak. A kiállításra és a versenyre is mindenhonnan jönnek. Van egy idős néni, aki Győrből jön vonattal vásárolni. Ő egy győri templomnak készít gyönyörű miseruhákat, palástokat.
A beszállítói mind magyarországiak?
Igen, mind. Összesen 35 nagykerből vásárolok árut a boltba. Kínálatunk nagyon sokszínű. Vannak a kézimunkához szükséges termékeink és fonalak széleskörű választéka. Rövidáru-kínálatunkban van minden, a gomboktól kezdve a varrógép-olajig, az ollótól a stoppolófáig. A méteráruk közt árulunk a többi közt lakástextilt és dekorfilcet is. Vannak különböző fajta gyöngyeink és patchwork termékeink. A beszállítóink egy része csak bizonyos dolgokat gyárt, van például, aki csak az alap tépőzárat tartja, feketét, fehéret és mondjuk még az öntapadósat, de színeset nem. Mivel a megrendelői köröm nagyon nagy, szükséges a teljes kínálat. Hogy például amikor a mentősöknek kell 500 vagy 5000 jelvényt felragasztani, és csak a sötétkék tépőzár felel meg, legyen forrásom.