A gödi székhelyű Magyar Mentőmotor Alapítvány szervezte meg az újraélesztés világnapja alkalmából a helyi megemlékezést.
Varsányi Zoltánnal, a Magyar Mentőmotor Alapítvány kuratóriumi elnökével beszélgettünk, aki beavatott minket a szakszerű újraélesztés titkaiba is.
“Azért nagyon fontos ez a nap mindenkinek, mert a világon több tízezer ember hal meg hirtelen szívhalálban, aminek az egyetlen ellenszere az időben megkezdett laikus újraélesztés. Ehhez arra van szükség, hogy laikusokat képezzünk, laikusokat tanítsunk meg újraéleszteni, hiszen ennek az elsajátítása nagyon egyszerű és kis gyakorlással, nagy biztonsággal alkalmazható. Ezt mindenkinek tudnia kellene” – mondta az elnök.
“Nálunk boldogabb országokban ezt óvodáktól iskolákon keresztül mindenhol képzik, hát mi itt még nem tartunk. Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy egyre jobb a helyzet, nyilván egyre többen sajátítják el az újraélesztés lépéseit, de azért nagyon el vagyunk maradva a nyugati társadalmakhoz képest. Az eseményre meghívtuk tűzoltó bajtársainkat is, mert úgy gondoljuk, fontos megmutatni, hogy nem csak mentők vannak, hanem tűzoltók is dolgoznak az életmentésben. Nagyon sokszor dolgozunk velük együtt, és ezért megkértük a szintén Gödön tevékenykedő kollégáinkat, barátainkat, hogy jöjjenek el. Itt van az Országos Mentőszolgálat is az eseményen, így hárman vagyunk egy egység.”
A gödi székhelyű Magyar Mentőmotor Alapítvány 2009-ben jött létre, és az elmúlt 12 évben folyamatosan részt vesz a magyar mentésben. Az idei évben az alapítvány saját operatív szervezésében a Balatonnál is dolgoztak. A mentőmotorokon dolgozó kollégák nagyon magasan képzett egészségügyi szakemberek, akiknek az alapvető feladata, hogy nagyon gyorsan kiérkezzenek a helyszínre az egészségügyi felszereléssel. Elkezdik ellátni a beteget, stabilizálják az állapotát, amíg megérkeznek a mentős kollégák.
“Vannak orvos mentőtisztjeink is, és magasan képzett mentőápolók dolgoznak velünk. Vannak úgynevezett B jelű motorjaink, melyet az ápolók, mentőtechnikusok használnak és A jelű motorjaink, amelyek a legmagasabb szintű ellátást biztosítják. A motorjainkat a mentőszolgálat riasztási rendszerén keresztül rendelik ki eseményekhez – nem csak balesetekhez, hanem a szüléstől kezdve a szívrohamig bárhova. A diszpécser dönti el, hogy adott esethez mentőautót, mentőmotort, esetleg helikoptert rendel ki. Mi minden olyan felszereléssel rendelkezünk, ami egy mentőautón megtalálható és belefér a tárolóinkba. Nagyon kicsi eszközöket használunk, ami egyben nagyon high tech is”.
Az alapítványnál dolgozók döntő többsége az Országos Mentőszolgálatnál dolgozik mentőápolóként, mentőtisztként, s nálunk önkéntesek. Magát az újraélesztést pedig így kell helyesen végezni:
“Úgy kezdjük, hogy megrázzuk, megszólítjuk a beteget, ha erre nem reagál akkor légzést vizsgálunk a hármas érzékeléssel: fejét hátrahajtom, nézem a mellkasát, hogy emelkedik-e, az arcomon érzem-e, hogy kifújja a levegőt, a fülemen pedig hallom-e a légvételét. Ha 10 másodperc alatt nem tapasztalunk legalább kettő légvételt, akkor megkezdjük az újraélesztést. Egy másodperc alatt nagyjából kétszer nyomjuk meg a mellkast, így jön ki a percenkénti 100-120 frekvencia, amit egészen addig folytatunk, míg ki nem ér a mentőszolgálat vagy fel nem éled a beteg” – mondta egy mentős a lapunknak.