A költő 1823. január elsején született, és ennek emlékére az Országgyűlés még 2020-ban 2022-2023-at Petőfi Sándor emlékévvé nyilvánította.
Az eseménysorozat gödi megnyitóját a JAMH-ban tartották meg. Szabó Zsuzsannának, az intézmény igazgatójának köszöntője után Czipperer Zsófia, a Nemzeti Művelődési Központ Pest Megyei Igazgatóságának igazgatója ismertette a Petőfi programot.
Elmondta, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet és a partnerei Petőfi klubokat hoznak létre, 100 településen idén és 100 településen jövőre. 88 hazai és 12 Kárpát-medencei településről van szó mindkét évben. Pest megyében 26 település vesz részt a programban. Heti-kétheti rendszerességgel lesznek klubfoglalkozások, és az volt a cél, hogy minél szélesebb kulturális tartalmakat, programokat tudjanak elvinni ezekre a településekre. A Petőfi 200 egy közösségépítő eseménysorozatot kíván elindítani, nem csak irodalmi estekkel, hanem például kézműves programokkal, néptánccal, komoly- és könnyűzenei koncertekkel, író-olvasó találkozókkal.
A megnyitó után dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton tartott előadást “Iskolák és oktatás a reformkorban” címmel.
Szabó Zsuzsanna, a JAMH igazgatója kérdésünkre elmondta, hogy az első gödi program a jövő héten kedden lesz “Hogyan szolgálta a vasút az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ügyét” címmel. Göd vasútállomáson a “Vasparipák és Göd” kiállításon a helytörténeti kutató, Bátorfi Ildikó fogja tartani az előadást. A későbbiekben is lesznek hetente események, melyeket a központi listából lehet kiválasztani. A művelődési ház csatlakozott a Petőfi évhez, így a programokat díjtalanul megkapja, de lesznek saját kezdeményezéseik is. “A kézműves foglalkozások közül mi a nemezelést választottuk, arra már megkaptuk a csomagot” – tette hozzá Szabó Zsuzsanna.