A Magyar Kultúra Napján Művészetért, Kultúráért, Nevelésért díjat kapott Kolláth András, a Németh László Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Intézmény tanára.
Kolláth András friss diplomásként a Pesti Tanárképző Intézet elvégzése után került az iskolába, még 2004 szeptemberében.
Hogyan került éppen a Németh Lászlóba?
Zenetanár szakon végeztem és még a főiskolán egy fagottos ismerősöm mondta, hogy Gödön keresnek klarinétos zenetanárt. Azt se tudtam, hol van Göd, de azóta is nagyon örülök, hogy ide jöttem. Akkor kaptak egy klarinétos státuszt, korábban csak rezes- és fúvóstanáraik voltak. Egy klarinétos növendékük volt, és amikor idekerültem, akkor kellett elkezdeni a tanszéket felépíteni.
Klarinét szakon végzett, de játszik más hangszereken is?
Klarinéton diplomáztam, de mi játszunk szaxofonon is, ami más hangszer ugyan, de annyira nem tér el, hogy külön szaxofontanár kelljen ide. Furulyázni is tanultam a főiskolán, hogy elegendő legyen biztosan a tudományom.
Tanított korábban máshol is?
Igen, konzis koromban a Szent István Zeneművészeti Szakiskolából Albertirsába jártam tanítani, de a főiskola alatt is tanítottam.
Gödön laknak a családjával?
Nem, Rákospalotán élünk szintén pedagógus feleségemmel, aki Újpesten tanít. Két fiunk van. Ahogy meséltem, idekeveredtem, de nagyon megszerettem az iskolát és megtaláltam a saját közegemet. Lett volna egy állás Rákospalotán, de nem is pályáztam meg.
Játszik valamilyen zenekarban?
Igen, a Pénzügyőr Zenekar hivatásos klarinétosa vagyok.
A díj átadásakor, a méltatásban kiemelték, hogy digitális, hangmérnöki tudására mindig számíthatnak.
Igen, nekem ez egy szép hobbi. A konziban az országban először volt hangkultúra, hangtechnika szak, amit Újházi László indított és ott meg lehetett tanulni a hangmérnökösködés alapjait. Azt, hogy a mikrofont hova érdemes tenni, a hangfal mitől nem fog gerjedni, mi már fiatal gimisekként megtanultuk. Azóta is követem a technika fejlődését az interneten és részt vettem a Roland által szervezett 30 órás gyorstalpalón. Mikor én tanultam zenélni nyolcévesen, nem tudom, hogy játszottam, mert nem volt mivel felvenni. Hoztam ide saját eszközöket és próbáltam az iskolának is úgy vásárolni, hogy végül saját szakállamra elkezdtem hangfelvételeket készíteni. Aztán csak találtunk hozzá pályázatot is, lett pár mikrofonunk, keverőnk, hangfalaink.
Zenetanárként hogyan éli meg a járványos időszakot?
Hát nem volt egyszerű, amikor az interneten próbálkoztunk a tanítással. A zenetanításhoz sokszor kell a fizikai kapcsolat. Megmutatom, mire gondolok, és nem kell perceken keresztül magyarázni. Az elmúlt csaknem két évben volt, hogy mindenkinek otthon kellett maradnia, és volt, hogy csak a kicsiknek, volt, hogy csak a nagyoknak. A legjobban a társas kapcsolatok sínylették meg a bezártságot. Most azt hiszem, az oltásokkal sikerült ezt félresöpörni. Fúvósok vagyunk, így a maszkot le kell vennie mindenkinek, de egyszerre csak ketten vagyunk a teremben és folyamatosan szellőztetünk.
A Kultúra Napjára a díjazottokat az iskola tanárai választották ki, ami vélhetően külön öröm az elismerésben részesülőnek.
Ez a legszebb, legnagyobb elismerés, hogy a kollégái ismerik el az embert.
Zárszóként álljon itt a díj indoklása: “Klarinét-, szaxofon- és furulyatanár, több éve a Gödi Németh László Iskola oszlopos tagja. Művészeti pályán is rendszeresen tanulnak tovább növendékei, ami tükrözi kiemelkedő szakmai tudását. Digitális, hangmérnöki tudása nélkülözhetetlen. A művészeti rendezvényeken mindig számíthatunk rá. Bölcsessége, őszintesége, humora nagy hatással van gyerekre, felnőttre egyaránt. A koncerteken, fellépéseken látszik, hogy tanítványai szívében elültette a zene szeretetét. 2017-ben igazgatói dicsérő oklevelet, 2018-ban és 2020-ban tankerületi elismerő oklevelet kapott kiemelkedő szakmai munkájáért, tehetséggondozásért és a versenyeredményekért. Köszönjük András munkáját és sok lelkes, zeneszerető tanítványt kívánunk neki az elkövetkezendő évekre is”.