A Gödi SE Kajak-Kenu szakosztálya 2024-ben kiemelkedően sikeres évet zárt, ennek hátterét mutatjuk be az edzőkkel készített interjúkkal. Az első részben Pélyi Dávidot kérdeztük, aki az U10-U11-es korosztály felkészítését végzi.

Hogyan értékeled a 2024-es évet, amelyben a tavaly létrehozott új csoportod létszáma közel megduplázódott? Milyen célokat tűztél ki erre az évre, és mit sikerült ezekből megvalósítani?

Idén a második évfolyamot vettem fel a Kajak Start programból (2014-es születésűek), ami miatt megnövekedtek a feladatok, hiszen az új versenyzőket be kellett vezetni az edzésekbe és a versenyrendszerbe is. A csoport teljes létszáma 35 főből állt, ebből az év közben aktívan versenyzők száma 22 fő volt, U10-es és U11-es korosztályokban. Hasonló célokkal mentünk neki a 2024-es évnek, mint a tavalyinak, ami sikerélményszerzést, csapathajók gyakorlását jelentette, és lehetőséget adtam a kiemelkedőbb teljesítményt nyújtó versenyzőknek az egyéni indulásra is. Az országos bajnokságokon elsősorban a csapathajókra fókuszáltunk, és a várakozásoknak megfelelően már a májusi maratoni országos bajnokságon sikerült dobogós helyeket szerezni (fiú U10 és lány U11 párosok), de a csapat többi része is sok értékes, dobogó körüli eredményt ért el, öt egységünk zárt az első hat között. A Magyar Kupán 2 tanítványom is szerepelt a régiós menedzselt egységekben, amely első, illetve második helyen végzett az év legerősebb versenyén. Ezen kívül volt egy tiszta gödi fiú kajakosokból álló U11-es négyes egységünk is, ami a 6. helyen ért célba a sok menedzselt és emiatt vegyes egység között. Ezek az eredmények mindenképpen bizakodásra adtak okot az augusztus eleji síkvízi magyar bajnokság előtt.

A nyári időszakban különösen sokat tud hozzátenni az egységek csiszolásához egy edzőtábor, mind szakmai oldalról, mind a csapatszellem tekintetében. Hol voltatok táborozni és ez mit adott a következő hetekre?

Tiszafüreden voltunk júliusban, hatalmas különítménnyel (vonta, motorcsónak és még a buszok tetején is hajókkal), ami nagyon jól sikerült, a logisztikai nehézségeink ellenére is. Az eltervezett munkát maradéktalanul el tudtuk végezni, és fantasztikus napokat éltünk meg közösen, erősítve ezzel is az együvé tartozásunkat. Jövőre a Kajak Start programból további 20 fő csatlakozása várható a csoportomba, így közel 60 versenyzővel dolgozunk majd együtt, ami az ilyen szervezéseket még inkább megnehezíti, de szerencsére van tapasztalat a szakosztály keretein belül, hogy nagy létszámú csoportokat miképpen kell mozgatni, irányítani.

A síkvízi magyar bajnokság, mint az év kiemelt versenye, milyen eredményeket hozott, és milyen tapasztalatokat adott a csoport egészére vonatkozóan?

Kiválóan szerepeltünk a bajnokságon, egy ezüst- és két bronzérem mellett három-három negyedik és ötödik, illetve két hatodik helyezésünk is volt, vagyis nagyon magas szinten teljesített az egész csapat. Varga Szonja (5.) és Fogas Lívia (8.) indultak egyéni versenyszámban is, ők a korosztályuk közvetlen élmezőnyéhez tartoznak. Úgy gondolom, ez a verseny rengeteg sikerélményt és egyben további motivációt adott a gyerekeknek, és az év elején megfogalmazott célok is összhangba kerültek az elért eredményekkel, nagyon büszke vagyok a csapatomra.

A regionális versenyekkel zárult az idei versenyszezon. Milyen feladatokat adtál a versenyzőknek ezeken a megmérettetéseken?

Az volt a fő szempont, hogy gyűjtsék a versenykilométereket és a tapasztalatokat éles körülmények között, ezért a saját korcsoportjukon kívül az eggyel idősebbek közé felnevezve is versenyeztek. Sokszor csak rövid pihenő volt a két futam között, de ez mindenki számára megoldható feladatnak bizonyult, sőt, két alkalommal a verseny helyszínére felevezés (Verőce és Nagymaros), majd a verseny után hazaevezés is a program része volt.

Mi volt a legnehezebb feladat idén amiatt, hogy a tavalyi évhez képest nagyságrendileg megduplázódott a csoportod létszáma (ami 2025-ben közel egyharmadával tovább növekszik majd)?

A megnövekedett létszám miatt tavasztól besegített az edzések tartásába Mizser Dia, itt a vízen történő edzésekről beszélhetünk elsődlegesen az év kezdetétől. Abban állapodtunk meg, hogy akik a versenyrendszerben is részt akarnak vállalni (22 fő), azok továbbra is velem készülnek, akik pedig kezdők vagy még nem elég motiváltak ahhoz, hogy versenyezzenek is, azoknak az edzését Dia koordinálta. A velem készülőknek heti hat edzésük van, ahogy ez a szakosztályban minden korosztályban megszokott U14-ig bezárólag, Dia tanítványai pedig heti három edzésen vesznek részt, de természetesen a fejlődés függvényében a csoportok közötti átjárás biztosított. Amint novemberben elkezdtük az alapozást, Dia már az úszás és a konditermi edzésekbe is besegít ugyanúgy heti három alkalommal. További csoport bontásra lesz szükség majd tavasszal, amikor a Kajak Start programból megérkeznek a 2015-ös születésű gyerekek, de őszintén szólva, ez egy kellemes teher, hogy ilyen sok gyerek nyitott a kajakozásra, és évente 20-25 fővel gyarapodik a szakosztály utánpótláscsapata, akiket a Kajak Start program “előnevel”. Az U12-esek jövőre már küzdelembe szállnak a régiós válogatottságért is, pontokat kell gyűjteniük az előre meghatározott versenyeken, ezáltal lehet bekerülni a legjobbak közé. Sok minden változik ezekben a korosztályokban egy év alatt, de úgy vélem, a realitás jelenleg az, hogy 3 lányt és 1-2 fiút delegálhatunk a régiós válogatottba jövő év végére. Nagyon hálás vagyok a szülőknek, mert azon kívül, hogy a gyermekeiket támogatják és segítik, a közösséget is életben tartják, rengeteg feladatot átvállalnak szállítási, szervezési területen is, velük együtt ez egy nagyszerű közösség, amelyre igazán büszke vagyok.

Előző cikkA világhírű gödi természetfotós legkedvesebb témáiról fog mesélni
Következő cikkKellemes karácsonyi ünnepeket kívánunk minden kedves olvasónknak!