A 48 évig Isztambulban élt és 100 éve, 1922-ben elhunyt gróf Széchenyi Ödönre emlékeztek a budapesti Yunnus Emre Török Kulturális Intézetben. A grófnak a gödi kötődése is jelentős volt.
A rendezvényre teljesen megtelt a csaknem tíz éve működő intézet nagyterme. Az est felvezetéseként a profi zenészekből álló Pomázi Tűzoltózenekar tubakvartettje adott rövid műsort.
A kulturális központ igazgatója, Mustafa Aydogdu köszöntőjében kiemelte, hogy gróf Széchenyi Ödön a tűzoltás, a katasztrófavédelem és a hajózás területén végzett munkája elismeréseként megkapta a legmagasabb oszmán kitüntetéseket, így többek közt az Osmanie-rend 1. osztályát, a Medzsidije-rend nagyszalagját és a Tahliszije életmentő érmet. Életműve kiváló példa, mind Magyarországon, mind Törökországban maradandót alkotott a tűzoltás területén, emléke máig velünk él. Önmaga Törökországot második hazájának tekintette: anélkül, hogy elfeledte volna magyar származását, tisztelte a török kultúrát és a török népet. Munkabírásának, szorgalmának, őszinteségének és kedvességének köszönhetően mind a vezetők, mind a nép körében nagy tiszteletnek örvendett – fejezte be a köszöntőjét a vendéglátó intézmény igazgatója.
Az igazgató kedves szavai után Dobson Tibor tűzoltó vezérőrnagy, a Magyar Tűzoltó Szövetség 18. elnöke tartott előadást gróf Széchenyi Ödön munkásságáról. Mint elmondta, Széchenyi István fia a tűzoltóságon kívül más területeken is igen jelentős érdemeket szerzett. Mielőtt elkötelezte magát a tűzoltóság mellett, a hajózás területén is olyan eredményeket ért el, hogy Napóleon kitüntette a Becsületrenddel. Megemlítette, hogy Széchenyi Ödön kedvenc kikötője volt a gödi, ahol most egy park őrzi emlékét.
Az est következő részében Tasnádi Edit turkológus ismertette a gróf Széchenyi Ödönről Törökországban megjelent könyvet, melyet ő fordított magyarra.
Kiállítás is nyílt az Intézetben, mely tablókon mutatja be gróf Széchenyi Ödön életét, de láthatók róla készült szobrok és személyes dokumentumai közül is néhány. A január 31-ig látogatható tárlatot dr. Berki Imre, a Katasztrófavédelem Központi Múzeumának igazgatója nyitotta meg. Ezen bemutatnak egy nagy szerkocsit, korabeli és mai egyenruhákat és tűzoltósági eszközöket is. Az emlékest alkalmából magyar, angol és török nyelven adtak ki egy ingyenes kiadványt gróf Széchenyi Ödönről.
Dobson Tibortól a műsor után megkérdeztük, milyen érzés egy ilyen nagy formátumú előd utódjának lenni. „A 18-as szám nagykorúságot jelent, ezért komolyan kell vennem a tisztségemet. De a viccet félretéve: Széchenyi Ödön magasra tette a mércét. Én úgy látom, hogy az általa kijelölt útvonal, az ő mérföldkövei időtállóak. Amit ő fontosnak tartott az önkéntes mozgalmak megszervezésében, a szabályozásban, a finanszírozásban, a kiképzésben kiállta az idő próbáját. Ezeket át kell ültetni a 21. századba és dolgozni kell – ennyi a titok”.
Mustafa Aydogdu, a vendéglátó intézet vezetője olvasmányaiból már korábban ismerte Széchenyi Ödön nevét. Szereti a történelmet, és nagyon sok könyvet elolvasott Isztanbul történetéről, ahol az oszmán birodalom utolsó időszakában Széchenyi Ödön együtt dolgozott Abdulhamid szultánnal a tűzoltóság fejlesztésén. Az igazgató hat hónapja van Magyarországon, Gödön még nem volt, de tervezi, hogy eljön, és meglátogatja a Széchenyi Ödön emlékparkot.
Fotók: Gödi Hírnök