Ebcsont beforr! címmel tartották meg az első ingyenes, a helyi lakosságnak szóló előadást a B20 teremben. A terem megálmodójával, Slezsákné Polgár Annamarival, és az előadóval, Kocsis Zoltánnal beszélgettünk.
Hogyan jött létre a B20?
Itt, a Balassi 20-ban indult a férjem vállalkozása 2014-ben. Akkor egy félkész, rendezetlen épület volt, aztán lett belőle iroda műhellyel. A vállalkozás 2019-re kinőtte a helyét, elköltözött és itt maradt a ház, benne egy több, mint 100 négyzetméteres teremmel. Én ekkor már helyiséget kerestem az edzéseimnek, és azzal szembesültem, hogy Gödön nincs igazán bérelhető nagy és felszerelt hely. Saját magunk generáltuk a keresletet és a kínálatot – ha fogalmazhatok így közgazdászként -, mivel adott volt a helyszín, én pedig a lehetőséget kerestem. Belevágtunk és létrehoztuk ezt a helyet, mely a B20 nevet kapta. Fontos szempontunk volt, hogy ez ne csak egy tornaterem legyen, hanem helyet kapjanak itt a térségben tevékenykedő szakemberek érdekes előadásai is, melyekre a helyi lakosságot ingyen meghívjuk. Február végén kaptuk meg a működési engedélyt, azóta vagyunk nyitva.
Milyen sportokat lehet itt gyakorolni?
Délelőttönként van női alakformáló, zsírégető torna, az edző Molnár-Plósz Kinga. Hozzá az anyukák úgy érkeznek, hogy hozhatják a gyermekeiket, akik a gyereksarokban tudnak játszani. Van TRX, vagy más néven hevederes edzés, ami nagyon közkedvelt edzésforma. Saját testsúllyal dolgozik mindenki, egyénre szabható és ez az edzésforma a gerincre is nagyon jótékony hatással van. A TRX edző Ignéczi Lilla. Gyermekeknek van ovis tornánk csütörtökönként, ide az óvodás korúakat várjuk. A nagyobb gyermekek jiu-jitsu edzésen tudnak részt venni Mayer Csaba edzésein, hetente 2 alkalommal. Gyerekeknek, nőknek és férfiaknak tart thai-boksz edzést Szabó Richárd – 365 Fight Club néven – hetente 3 alkalommal, áprilistól pedig kimondottan női csoportot is indít, ugyanis rengeteg hölgy választja Ricsi edzéseit. Kick-box edzésre Iglódi János várja a résztvevőket, hetente kétszer. Én kismama tornát, intervall edzéseket tartok délelőttönként, illetve kedden délután Gymstick edzést. Ez az edzés minden korosztálynak, férfiaknak és nőknek ajánlott, egyénre szabható az edzésintenzitás, a gyakorlat végzése közben kiemelt figyelmet kap a gerinc- és az ízületvédelem. A szabad idősávokra szeretettel várjuk foglalkozásvezetők jelentkezését, hogy még színesebb lehessen a mozgásórák palettája.
Ez az első előadás?
Igen, ez az eseménysorozat megszületése. Célom, hogy a térségben élő és tevékenykedő érdekes szakmájú embereket, vagy olyan vállalkozásokat mutassak be, akik érdekesek lehetnek az ittenieknek. Az első előadónk Kocsis Zoltán, aki a velünk egy épületben elhelyezkedő Göd Klinika vezetője. Mint négygyermekes gyakorló anyuka, a téma nálam örökzöld. Főleg a jó idő beálltával sokasodnak meg a horzsolások, csípések. Felmerül a kérdés, hogy mit kezdjek akkor, ha az egyikük kavicsot nyel le, bogyót eszik. Mielőtt frászt kapna az ember jó, hogy ha higgadtan elő tudja varázsolni a fehérállományból azokat a fontos infókat, amik ilyenkor nagyobb segítséget jelentenek a helyzet megoldásában, mint a pánikolás. Ezért gondoltam, hogy az első előadásra őt kérem fel, mivel több éves tapasztalata van mentősként, illetve itt a Göd Klinikán is tevőlegesen dolgozik, nem csak szervezési, vezetési feladatokat lát el.
Mikor lesz a következő beszélgetés?
A következő előadást április 23-án a Vácon élő Törteli Eszter tartja. Ő az Anyahotel-táborok megálmodója, az Anyahotel krimik Terézanyu-díjas szerzője, nem mellesleg grafológus, gyermek- és ifjúsági coach és bűnügyi helyszínelő is. A téma „Női szerepjátékok”, és kiemelném, hogy nemcsak nőknek szól majd az előadás.
Olvastam, hogy adománygyűjtő pontként is működnek.
Igen, a kialakult ukrán-orosz helyzet kapcsán a B20, a Göd Klinika és az Ökologistic Környezetvédelmi Alapítvány a gödi Iványi Zsófia kapcsolattartón keresztül adománygyűjtő pontként is működött. Több doboznyi tartós élelmet, tisztálkodószereket, babaápolási, és babatáplálási adományt juttatott el az alapítvány közreműködésével a rászorulóknak.
A program előtt beszélgettünk az előadóval, Kocsis Zoltánnal is.
Milyen témákról lesz szó az előadásban?
A használható, praktikus, azonnali teendőket fogom elmondani hirtelen egészségkárosodások esetén. Nagyon fontos az első ellátás és az állapot romlásának megakadályozása. Lesz szó törésekről, rándulásokról, vérzésekről, égési sérülésekről, fejsérülések jellemző tüneteiről. Fontos tudni, mennyire komolyak a tünetek, mikor kell már orvoshoz fordulni. Fogok beszélni a gyógyszeres terápiákról, a lázcsillapításról, egy görcsös roham felismeréséről és kezeléséről, hogy csak pár témát említsek. A legfontosabb, hogy helyt tudjunk állni, mikor segítenünk kell, és ennek egyik kulcsa, hogy megbirkózzunk a pszichés terheléssel, hogy hogyan fogadjuk a közvetlen hozzátartozóval történt eseteket. Egy pszichés vezetést is ajánlok, hogy a protokoll is működhessen. Hiszen, ha higgadtak tudunk maradni, akkor az eljárásrend, mint egy térkép, beugrik, és el tudjuk dönteni, hogy milyen irányban haladjunk tovább.
Mondana pár szót a Göd Klinikáról?
Én alapítottam és hoztam létre a klinikát. Aneszteziológus szakasszisztens, mentőtechnikus vagyok többek között, jelenleg a Debreceni Egyetemen mentőtisztszakon tanulok. A Göd Klinikán 5 szakorvosi vizsgálatra van jelenleg lehetőség, melyekre előzetes egyeztetés után lehet jönni. Tagja vagyok a tavaly év végén megalakult háziorvosi konzorciumnak, bár mi magánklinika vagyunk. A háziorvosi praxisok utalják hozzánk a pácienseket, a gödi lakosoknak, ha a háziorvosok küldik őket hozzánk, a vizsgálat ingyenes. Havi 90 beteg ellátását teszi lehetővé általunk a konzorcium – melynek költségét a konzorcium viseli. Ezzel próbálják enyhíteni a kórházak túlterheltségét és elérni azt, hogy a beteg minél hamarabb kapjon szakellátást.