A KajakStart program 2014-ben indult, 6-9 éves gyerekek képzése történik a keretein belül, akik 10 évesen kerülnek át a Gödi SE kajakszakosztályának utánpótlásedzőihez. Nagy sikernek örvend a program a gödiek körében, mert folyamatosan 50 fős gyermeklétszámmal dolgoznak, évek óta várólista is van. Három edző foglalkozik a gyerekekkel, Vadász Anita, Csósza Hajnal (szeptembertől Szegvári Martin) és Vass Péter.
A KajakStart programnak mi adja a vonzerejét a városban?
Vadász Anita: Úgy tapasztalom, hogy a bizalom annak köszönhető, hogy a Gödön élők is látják, hallják, mennyire komplex programot valósít meg a KajakStart, hiszen a heti 3 edzésből 2 úszás, 1 pedig szárazföldi edzés. Utóbbi saját testsúlyos gyakorlatokat, mozgáskoordináció- és mozgásfejlesztést jelent, az úszástudás-fejlesztés hatására pedig vízbiztos, jól úszó gyerekek kerülnek át az utánpótlással foglalkozó edzőkhöz. A minőségi képzést helyezzük előtérbe a mennyiségi képzéssel szemben. Mindezt a legjobban az támasztja alá, hogy folyamatosan 50 fős létszámmal dolgozunk, nincs szükség toborzásra sem, mivel évek óta várólistánk is van. A program megvalósítása során egész évben szervezett keretek között tartunk edzéseket, a nyári szünetben is.
Hogyan illeszkedik a KajakStart program a szakosztály működésébe?
Vadász Anita: A KajakStart program kiemelt jelentőségű abban, hogy a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztálya 2024-ben az országos összesített bajnoki pontverseny 10. helyén végzett, hiszen felmenő rendszerben az itt előképzett gyerekekből lettek azok a versenyzők, akik az elmúlt években a gödi kajakos sikereket szállították. 10 évvel ezelőtt Vass Péter (felsőgödi csoport), jómagam (alsógödi csoport) és Németh István (Putyu) voltak az edzők, utóbbi az úszásedzésekért felelt. Putyu a későbbiekben utánpótlás-nevelőedző lett, a szakosztály életében az idei legrangosabb nemzetközi siker, az ORV-győzelem tanítványához, Varga Zalánhoz köthető. Szegvári Martin már korábban csatlakozott az edzői stábunkhoz, azonban szeptembertől átvette Hajnal munkáját is. Ennek azon örömteli oka volt, hogy Vass Péter és Csósza Hajnal edzőink szülőkké váltak november végén, kisfiuk, Boti érkezése miatt kellett kicsit átszabni az edzők feladatait. A nyári házasságkötésükön – kajakos hagyományainknak megfelelőn – nagyon sok kajakos gyermek és szülő vett részt, a friss házasok lapátok sorfala között áthaladva jött ki a templomi esküvőről.
Hogyan kell elképzelnünk a KajakStart program felépítését?
Vadász Anita: Két csoportban dolgozunk. Az “A” csoportba tartoznak a “fellépés” előtt álló gyerekek, akik jövőre átkerülnek Pélyi Dávid utánpótlásedzőhöz, aki Schulcz-Mizser Diával dolgozik együtt. Nekik már dunai kajakos tapasztalataik is vannak, mivel az ősz folyamán néhány edzést tartott nekik Dávid. A legidősebbeken most 2015-ben született gyerekeket kell érteni, és néhány 2016-ost, akik jobban teljesítenek az edzéseken, előrébb tartanak a mozgásfejlődésben. A “B” csoportban pedig a 2016-2018-as születésű gyerekek találhatóak. 2024 tavaszán 17 KajakStart-os gyermek került át Dávidhoz és Diához, akik 2014-es születésűek, a nyár folyamán a többségük már az MKKSZ versenyrendszeréhez is csatlakozott.
Milyen célokat határoztok meg az úszás és a szárazföldi edzésmunka során, milyen képességek elérése az irányadó?
Vadász Anita: Az úszásban az a cél a programon belül, hogy mire átadásra kerülnek a gyerekek az U10-es korcsoportba, addigra 3 úszásnemben tudjanak stabilan, terhelhetően úszni. Ez nem konkrét métereket jelent, hanem inkább azt, hogy helyes technikával tudjanak úszni, hogy a kajakos edzőknek ne kelljen már úszásoktatással foglalkozniuk, hanem az alapozási időszakban a fejlődésükhöz szükséges terhelést megkaphassák a vízben is. A száraz edzések során gyakran futnak a gyerekek, egy edzésen nagyságrendileg 5 km-es távval lehet számolni a nagyoknál, amit meglepően könnyen képesek teljesíteni, de a kisebbek is simán lefutnak 3-4 km-es távolságokat. Ezen kívül a szárazedzések magukban foglalják a mozgásfejlesztést, a kardióedzéseket és az egyensúlyfejlesztő gyakorlatokat is, amelyekre a sportházban van lehetőségünk.
Egy ekkora közösségben elengedhetetlen, hogy a gyerekek jó érzésekkel kapcsolódjanak a programhoz és egymáshoz is. Mit tapasztalsz, mi az, ami ezt a kohéziót erősíti? Hiszen oly sokszor halljuk felnőtt, sikeres sportolóktól is, hogy gyerekkorban a jó közösség miatt járt csak edzésre, ez tartotta meg eleinte a sportágnak.
Vadász Anita: Az egyik legfontosabb, hogy sok szülő ismeri fel annak a jelentőségét, hogy a gyermekét korai iskoláskortól edzésre járassa szervezett keretek között, hiszen a sportnak elismerten jó hatása van a fizikai, mentális és lelki egészségre, segíti a koncentrációt és a fókuszálást, rendszert ad, keretet képez a gyermek életében, ami az edzéseken kívül is sok pozitív eredményt hoz. Az edzésfegyelem pedig még jobban elmélyíti ezeket a képességeiket. A heti 3 edzés mellett nagy hangsúlyt fektetünk a közösség építésére. Év közben igyekszünk minél több alkalommal úszó- és futóversenyekre vinni a gyerekeket, hogy egyrészt szokják a versenyek hangulatát és magát a versenyhelyzetet, másrészt sikerélményt kínáljunk nekik azáltal, hogy ott a velük egykorú gyerekekkel összemérhetik a tudásukat. Itt pozitív megerősítést kaphatnak, ráadásul oklevelet, érmet szerezve mélyül az elhivatottságuk a rendszeres sportolás és a felkészülés irányába. Ezen kívül a saját korcsoportban házi eredményhirdetést is tartunk az eredménylista alapján. Szintén fontos csapatösszetartó erő a közös kirándulások és kerékpártúrák szervezése, ahol a szülőkkel és a családtagokkal közösen megyünk a természetbe. Hatalmas siker évek óta a karácsonyi és szilveszteri közös focizás, illetve az újévi túrázás, ezeken mindig óriási létszámban vesznek részt az érintett gyerekek és családtagjaik. Nyáron pedig van egy egyhetes edzőtábor a sportházban, mint bázis (a bátrabbak ott is alszanak), ahol kilométereket gyűjtünk földön, vízen és “levegőben”, túrázunk biciklivel, kajakkal és kenuval is. Ez az 1 hét nagy mértékben fejleszti az önállóságukat és építi az önbizalmukat, mindezek mellett a csapatban való gondolkodást is. Mire 10 évesen felkerülnek az utánpótlásedzők mellé, addigra rutinosak lesznek a vízen közlekedésben és jól ismerik a szakosztály működését is. Összességében elmondható, hogy a gödi adottságokat jól fel tudjuk használni a céljaink eléréséhez, ami abban is megjelenik, hogy az utánpótlás-korcsoportokban stabilan az ország legjobb nevelő egyesületei közé tartozunk.