A JAMH-ban megtartott koncerten Danyilova Galina (hegedű), Nagy Vidor (brácsa), Piukovics Gábor (nagybőgő) és Bartos Csaba (cselló) lépett fel. A város kulturális életében aktívan tevékenykedő Bartos Csaba bevezetőjében elmondta: az első meglepetés, hogy most kivételesen nem a megszokott kvartettformációban játszanak. Négy vonós hangszer lesz, csak egy kicsit másként. A másik meglepetés a ráadás, egy Paganini mű.


Elsőként Schubert vonóstriója (String Trio D 471) csendült fel. Ebben már közreműködött Nagy Vidor, aki 30 évig volt a stuttgarti operának a szólóbrácsása. Bartos Csaba érdekességként megemlítette, hogy a művész egy szokatlanul nagy méretű, 43-as brácsán játszik.

A második előadott mű egy Rossini-ritkaság volt, mivel a zeneirodalomban kevés művet írtak csak csellóra és nagybőgőre. A harmadik tétel egy nagybőgőnek is nagyon nehéz darab volt, amiről a beszámolóból kiderült: ezzel akarta Rossini eloszlatni azt a félreértést, hogy ezen a hangszeren nem lehet virtuózan játszani. Piukovics Gábor, aki a nagybőgőn játszott, nemrég költözött Gödre. Ő a MÁV Szimfonikusok szólamvezető helyettese.

Ezután Antonín Dvořák  Négy romantikus darab című műve következett, majd egy Bach, a Kettősverseny. Bartos Csaba itt érdekességként azt említette meg, hogy Bach nagyszerű muzsikus volt, több hangszeren játszott, és volt koncertmester is. A nagy sikerű hangverseny ráadásaként (és ez volt a második meglepetés) egy Nagy Vidor által átírt Paganini művet adtak elő a művészek. 

“A végére egy sütemény is érkezett egy kis porcukorral a tetején, de igyekszem valósan játszani” – tette hozzá Nagy Vidor.


Danyilova Galina második hegedűjét egy fiatal mester, Ficsor Gergely készítette, aki most először hallotta koncerten a művét. Még tavaly, egy budapesti Wine&Violin kiállításon állította ki éppen elkészült hangszerét, s ott látta meg a művésznő, aki azonnal beleszeretett. Ahogy elmondta: “40 éve élek Magyarországon, de ez csak a második eset, hogy első látásra lett szerelem egy hangszerrel.

Ahogy kipróbáltam, rögtön éreztem, hogy válaszol, lehet vele beszélgetni, gyönyörű szép hangja volt” – mondta lapunknak.

Ficsor Gergely a 11. alkalommal a Fonóban tartott kiállításra készítette a hegedűt, mely a 41. munkája. Egy 1700-as években élt itáliai készítő, Guarneri del Gesú által épített hangszer alapján készült, de természetesen végeredményben az én ízlésem is erősen benne van – tette hozzá Gergely.

Előző cikk58 évig vezette a várost – most távozik
Következő cikkElvesztette a lányát, amikor a kazán felrobbant, most másoknak segítene a gödi édesanya