Egyszer már kimentek, de akkor a gólyának nyoma sem volt.
A BirdMania – Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont a Facebookon számolt be róla, hogy Gödről hívták őket, miszerint egy gólya az Ady utca 20-nál fészeképítésbe kezdett, már hordta a rőzsét. Később, miután kimentek a helyszínre, közölték, hogy meghiúsult a fészekrakás, mivel elvitték a kosaras autót egy SOS üzemzavar miatt. Sajnos a gólyának sem volt nyoma, és fészekkezdeményt sem találtak. Beszámolójuk szerint egy helyi lakos azt mondta nekik: “Nem kell ide fészek, egyébként is már odébbállt az a gólya”.
A madármentők arra kérték a helyieket, hogy ha mégis látnák, fotózzák le a gólyát, küldjék el nekik. Ha valóban épít a gólya, akkor újra kimennek és tesznek ki fészket.
A gólyák biztonságos költését az áramhálózat oszlopaira telepített fészektartókkal segíti az E.ON energiacég. Az idei szezonban több mint 100 ponton helyeznek ki új fészektartókat, a legtöbbet Baranya, Tolna és Somogy vármegyében. A viharban megsérült vagy leomlott fészkeket lebontják, és megerősítve építik újjá.
Az E.ON által biztosított fészektartókra a nemzeti parkok természetőrei hajlékony vesszőből font fészekalapot erősítenek, hogy vonzó legyen a fészek a madarak számára. A fészekfonat pereme amellett, hogy a tojást és a fiókát védi, nem engedi, hogy a zuzmóból, mohából belehordott bélést a szél elfújja. A gólyák előszeretettel építik akár egy méternél is magasabbra a fészkeiket, melyek súlya elérheti a több mázsát. Ez veszélyt jelent a madarakra és az áramhálózatra egyaránt. A természetvédelmi szakemberek ilyenkor az E.ON segítségével fészek-kikönnyítést végeznek, hogy a madarak biztonságosabban fészkelhessenek, és az áramellátást se veszélyeztessék.
Az új fészektartókkal együtt idén már 3000-nél is több fészkelőhely várja a gólyapárokat az E.ON dunántúli és pest vármegyei áramhálózati oszlopain.