Karosi Bálint otthon érzi magát Amerikában, de nagyon szereti Gödöt is. A világhírű orgonaművésszel Gödön beszélgettünk.

Ahogy készültem a beszélgetésre, olvastam, hogy a karrierje a 2008-as Lipcsei Nemzetközi Bach Orgonaverseny megnyerése után indult be igazán.

2004-ben diplomáztam a Zeneakadémián, mint orgonista, előtte 2003-ban, mint klarinétos. Az akadémián Pálúr János volt az orgonatanárom. Korábban még Genfben is tanultam, gyakorlatilag 1999 óta külföldön élek. Ezalatt két évet töltöttem itthon, 2001 és 2003 között, ezután mentem ki az Egyesült Államokba Ohioba, Oberlinbe régi zenét tanulni, és utána a Bostoni Lutheránus Egyházközségnek lettem a kántora. Miután 2008-ban megnyertem a Bach versenyt, sokat koncerteztem Németországban és Amerikában. 2012-ben – elég későn – kezdtem el a doktorimat a Yale-en, ahová Bostonból ingáztam.

Gyakran jön haza Magyarországra?

Igen, főleg az utóbbi időben. Elég sok koncertem van itthon is, meg nyaranta itt vagyok Gödön, innen járok Európába. Ez a nyári központom. Az egyik legszebb nyaram a 2020-as volt, amikor bezárt a templom New Yorkban, és itt töltöttem Gödön az egész nyaramat július elsejétől szeptember második hetéig. Akkor nálunk a templomban videós istentiszteletek voltak, amiknek az anyagát még kint előre felvettem – szólistákkal összesen 5-6 órányi zenét, és a videókat. Itt, ahol most ülünk, vágtam meg az anyagot, és küldtem New Yorkba – közben meg horgásztam a Dunán, ez egy csodálatos nyár volt nekem.

Mióta élnek Gödön?

1994-ben vettünk egy Duna-parti nyaralót Dunakeszin, és ott töltöttük az egész nyarunkat. Nekem a Duna egy nagyon nagy szerelmem, több évtizede horgászok itt, volt csónakom is. Idén sajnos még nem volt időm erre, de tavaly, és ahogy említettem, tavaly előtt nyáron sokat jártam a folyóra. 2020-ban béreltem egy kis motorcsónakot, azzal jártam a szigetre keszegezni, még süllőket is fogtam, nagyon szép nyár volt.

Ha jól tudom, építkeztek is Gödön.

2002-ben Berkes Jánosék mondták, hogy van egy eladó telek Gödön, amit meg is vettünk, a szüleim építettek ide egy családi házat. Akkor jöttem haza Genfből, hogy a Zeneakadémiát befejezzem, mivel megszakítottam a tanulmányaimat két évre. Ez idő alatt Svájcban klarinétot, majd Lionel Roggnál a genfi Konzervatóriumban orgonát tanultam egy komoly svájci állami ösztöndíjjal. Ebből felgyűlt egy kis pénzem, és rendeltem Varga Lászlónál egy orgonát. Ahhoz építettük a felső szintet, hogy meglegyen a belmagassága, hogy egy nyolc láb (közel két és fél méter) magasságú szekrényt tudjunk oda beépíteni. Mióta ez megépült, közel húsz éve, minden nyáron fel tudok készülni a koncertekre, a Bach versenyre is részben itt készültem. Gödön ez az egyedüli sípos orgona, Felsőgödön van egy hibrid, de az sem mechanikus orgona. Ez ilyen, és régi zenére kifejezetten alkalmas.

Mióta él az Egyesült Államokban?

Először Ohióban tanultam 4 évig, majd 8 évig éltem Bostonban. 2016 óta élek New Yorkban, ahol a Szent Péter lutheránus templom kántora vagyok. Nem olyan ez a poszt, mint az itteni kántoroké, nem kell énekelnem – zeneigazgató, kórusvezető, orgonista vagyok. A templomunk New Yorkban egy modern templom. A hetvenes években a Citibank egy új épületének kellett a hely, ezért lebontották a neogótikus templomot, és helyette építették ezt a modernet. Egy híres olasz építész, Massimo Vignelli tervezte, a belső dolgokat is.

Mennyire más az élete New Yorkban mint Gödön?

Én nagyon szeretek Gödön élni, ahol elsősorban a nyarakat töltöm. Ilyenkor az ember más, lelassul és lenyugszik, kipiheni magát. Másrészt itt nagyon jó lehetőségek vannak koncertekre, itt a Duna, nagyon jó a klíma, minden közel van, Budapestre is be lehet érni 25 perc alatt, de mégis vidéken van az ember.

Sok gödi barátja van?

Szüleim révén sok kapcsolatot tartunk. Édesapám, mikor idejött, megalakított egy Mangalica társulatot Wagner Lászlóval, Mogor Anikóval és Lászlóval, Berkes Jánossal. Egy disznóölés köré csoportosulnak az események. Itt is lógnak kolbászok a füstölőben, mivel ez az én apukám feladata – a töltés másé -, mindig vannak alkalmak, hogy összejöjjenek. Ezt a baráti társaságot már gyerekkoromtól jó ismertem. A Berkes Mikivel, János fiával például sokat horgásztunk együtt. Vannak zenészek, akik ide költöztek, például Krulik Eszter, vele együtt jártam konziba, és a férje, Schlanger Tamás.

Mióta csinálják a Gödi Barokk Napokat?

Talán 10 éve is van már, hogy elkezdtük, és nekem azért is nagyon fontos ez, mert így a gödi közönség is megismer. Egész komoly repertoárt sikerült ez alatt a pár év alatt összehozni, komoly zenészek jönnek el ide játszani, például Homoki Gáborral rendszeresen dolgozunk együtt, de voltak itt külföldiek is. Volt koncert Rohman Ditta csellóművésszel, Lachegyiékkel, és a saját csembalóversenyemet is bemutattuk itt. Mindig sokan vannak, nagyon jó a közönség, szívesen csinálom.

Előző cikkŐsszel indul a Duna út felújítása
Következő cikk​Életbe lépett a harmadfokú riasztás