Az elmúlt napokban a városvezetésnek többen jelezték, hogy rókát vagy kígyót láttak Gödön, aggodalomra azonban semmi ok. Megosztották, hogy mi a teendő, ha találkozna velük.

A gödieknek egyre több problémát jelentenek az udvarokra bekószáló rókák, akik több esetben szárnyasokat zsákmányoltak maguknak a zárt portákról. Az önkormányzatnak is jelezték a problémát, válaszul pedig az alábbi közlemény érkezett:

“A “kígyó”, amelyik a Duna környékén, például a Homokszigeten tanyázik, valójában egy sikló, vélhetően erdei barna sikló, akinek fajtársai is lehetnek a közelben. Ugyan egész nagyra megnő, de teljesen ártalmatlan. A siklófajok emberre nem veszélyesek, többségük harapni sem tud, csak fenyegető testtartással, esetleg sziszegéssel igyekszik elijeszteni, akitől megrémül. Természetesen, mivel vadon élő állatról van szó, jobb távolságot tartani tőle és végképp nem szabad bántani – az összes siklófaj védettnek minősül.

A rókáktól sem kell megijedni. Ahogy terjeszkedik az emberiség, a rókák szépen megtanulták kihasználni az élőhelyükre beférkőző városok előnyeit. A lakott területek szélén vadásznak általában rágcsálókra, de emberre alapvetően nem veszélyesek: éjszaka jönnek elő és elég félénkek. Ha mégis találkoznánk velük egy esti séta során például, akkor tartsuk a távolságot és várjuk meg, míg elszalad! Etetni semmiképpen nem szabad, és arra is fontos odafigyelni, hogy ne hagyjunk a ház környékén olyan hulladékot, ami számára táplálékot jelenthet (zöldséghéjak, tojásmaradékok, stb.), mert ezzel a lakott területre szoknak.

Na de nem veszett?

Aggodalomra adhat okot, ha a róka nappal is az ember közelébe megy, sőt, a félelem jelei nélkül hagyja magát néhány lépésre megközelíteni, vagy akár megfogni; esetleg agresszívan viselkedik emberrel, háziállattal. Ilyenkor a helyi hatósági állatorvost kell értesíteni, vagy a NÉBIH Zöld Számán bejelentést tenni! Erre azonban nagyon kicsi az esély.

Alapvetően mindkét állatra az a szabály érvényes, hogy ha találkozunk velük, hagyjuk elvégezni dolgukat, ne közelítsük meg, végképp ne piszkáljuk! Mivel városunk zöld környezetbe épült és ebből egyre nagyobb területet foglal el, természetes, hogy időnként összefutunk a környék élőlényeivel. Éljünk egymás mellett békességben!” – írták Göd város Facebook-oldalán.

Előző cikk6 arany, 1 ezüst: újabb sikereket értek el a gödi kajakosok
Következő cikkHatalmas felhőszakadás Medárd napján, Göd is elázott