A cél, hogy a gödiek sajátjuknak érezzék az 5,1 hektáros gödi területet, mely füvészkertként üzemel majd.
A most 100 éves Huzella-kertben hatalmas átalakítás folyik, hiszen március végén végre megnyitja kapuit a közönség előtt, mint füvészkert. Névadója, Huzella Tivadar a maga korában nagyon elismert, Nobel-díjra is jelölt orvos-biológus volt, kertjében pedig nem kisebb nevek dolgoztak, mint például Max Planck német fizikus. A kert eredetileg – az 1840-es években – Arany János fiának, Arany Lászlónak a kertje volt, később a Huzella család vásárolta meg. Huzella Tivadar – 1950-ben bekövetkezett halála után – a kertet az ELTE-re hagyta, ahol egy kutatólaboratórium jött létre. Aztán, amikor a Lágymányosi Campus létrejött, itt megszűnt az oktatás, a kert állapota pedig folyamatosan romlani kezdett.
A teljes felújításig még rengeteg munka van a kerttel, de március 28-án végre megnyitja kapuit, és a gödiek birtokba vehetik az ország legújabb, legszebb füvészkertjét.
“Magyarország legnagyobb füvészkert jellegű munkálatai előtt állunk. Számításaink szerint az első ütemben egy nagyságrendileg 800 millió forintos beruházás biztosan meg fog valósulni a következő időszakban. Nagyon sok minden lesz ebben a kertben. Olyan lágyszárú és keményfás növények is vannak itt, amelyek őshonosak. Ilyen az ártéri növényzet is. A világ minden tájáról találunk örökzöldeket és egyedi növényeket, például a ritka lombhullató ciprust. A kert ma még elvadult, de a munkálatok már elkezdődtek. Azon dolgozunk, hogy minél előbb régi fényében tündökölhessen a terület” – mondta Tuzson Bence, városunk és térségünk országgyűlési képviselője a Greendexnek, majd így folytatta:
“A növényzet valamennyire változni fog, bár igyekszünk megtartani a különleges példányokat. Különösen fontosnak tartom, hogy a klímaváltozást is lehessen itt tanulmányozni. Jelenleg a fenyőfélék, az örökzöldek a jellemzőek. De már látszik, hogy a klímaváltozás miatt ezek a példányok el fognak tűnni a kertből, helyüket lombhullató növények veszik majd át. Megjegyzem azonban, hogy a kert mikroklímája kifejezetten jó, források és kis tavak is vannak itt. Ezeket már elkezdtük rendbe rakni, kezd látszani a változás. Az erdőink, az inkább a hideget kedvelő fáink egyre északabbra költöznek, helyüket a melegebb éghajlatokat szerető növények foglalják el. A folyamat országosan is jellemző, amit egy ilyen kis kert is illusztrálni tud”.