A népmese napját 2005 óta Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án ünnepeljük a Magyar Olvasótársaság kezdeményezésére. Ebből az alkalomból hirdette meg a Különc Kávézó és Játékbolt a csütörtök délutáni MeseÜnnep foglakozásokat, melynek célja az volt, hogy a meseszerető gyerekek és felnőttek együtt ismerkedhessenek meg a magyar és más népek meséivel.
“Ünnepelni sokféleképpen lehet, de vajon mitől lesz az ünnepnap megkülönböztetett, kiemelt nap? Te, kedves szülő és Te, kedves gyermek, melyik mesehős lennél legszívesebben? Melyik a te kedvenc népmeséd? Mitől lesz a ti ünnepetek igazi ünnep?” – ezek voltak Bányai Rita főszervező bevezető szavai a nap harmadik foglalkozásán. Ezután a résztvevő kicsik és nagyok elmerültek a népmesék varázslatos világában.
A meseolvasást közös, a népmesékhez kötődő rajzolás és játék követte, valamint könyvajánló is volt a családi programon. A népmeseünnepet vezető Bányai Rita és Jinda Gabi meséltek a hallgatóságnak a népmesékről, az évszázadokon át szájról szájra terjedő történetekről, és arról, hogy a mai gyermekek számára is nagyon fontos a népmese.
A napi meseolvasás során a gyerekek az ősi hagyományokhoz és tudáshoz kapcsolódnak, a szülőkkel is szorosabbá válik a kapcsolat. Az élőszavas mesehallgatás fejleszti a fantáziájukat, a szókincsüket, a gondolkodásukat. Rita Kőpataki Krisztina néhány gondolatát idézve kiemelte: “A mesének felbecsülhetetlen értéke van, a mese a csodák, a fantázia birodalmát képviseli, mely közegrokon a gyermekek világával. Bár a mese eredendően nem gyerekeknek szólt: a mesekutatás már régóta tudja, hogy régen a felnőttek meséltek felnőtteknek, és a hallgatóság éppoly odaadással élt benne a képi világban, mint a gyerekek. A kisgyermek számára a világ tele van érthetetlen és csodás dolgokkal, legyőzhetetlennek tűnő helyzetekkel, akárcsak a mesében. A mesék segítségével átélheti saját sorsát, miközben nem róla szól a történet. A mesemondás és az élőszavas mesehallgatás hozzásegíti a gyermeket ahhoz, hogy kusza érzelmeit újra és újra átélhesse, segíti abban, hogy eligazodjon érzései labirintusában”.