Feltélezzük egymásról a jót és az igazmondást – így kezdődött az a közmeghallgatás, amely a Samsung-beruházásról folyt a héten. A Samsung-beruházás az emberek számára legjobban valósuljon meg – ez már Szabó István a Pest megyei közgyűlés elnökének nyitómondata volt. Más kérdés, hogy ezt a közmeghallgatást a törvény írja elő. Ennyit előzetesen, jöjjenek a részletek a gödi Samsung-gyár bővítéséről.
Érdemben először a katasztrófavédelem megyei igazgatóságának képviselője beszélt. Szabályokat ismertetett, amelyek egy államigazgatásban dolgozó szakember számára minden bizonnyal érdekesek lehetnek. Mi azt hámoztuk ki belőle, hogy lesz még ilyen közmeghallgatás. Ezek után jöttek a részletek, mármint a bővítésről. Ábrákat mutogattak, főleg, hogy hol lesznek a veszélyes anyagok. Ne szépítsük, a déli terjeszkedésről volt ekkor szó. A 122 ezer négyzetméteres terület további 25 ezer négyzetméterrel nő. Magyarán, ennyivel lesz nagyobb az üzem. Majd jöttek a szakszavak, amelyekkel nem untatnánk az olvasót. A tartály szó önmagában sem hangzott túl biztatónak, de máris nyugtatták az embereket, mondván: mindenhová automata tűzjelző és oltó berendezéseket építenek majd.
Katódaktív anyag – ez is egy kulcsszó, ilyen valami is érkezik vagy inkább keletkezik az üzem területén. Ennek a tárolását és a gyártásba való bevonását ismertették. Röpködtek az oldószer, keverés, és persze akkumulátor szavak és fogalmak. A közelben élők számára, minden bizonnyal, ezek nem hallatszottak túl biztatónak.
Ezek ismertetése után jöhettek a kérdések. Egy képviselő arról érdeklődött, hogy mi a terv akkor, ha beindulna valami dominóhatás, mondjuk szabotázs esetén, amelyre aligha lehet számítani. Ezzel kapcsolatban vannak valószínűségszámítások, foglalkoznak az ilyen szituációval is – jött a válasz. Az is kiderült, hogy a katasztrófavédelem a Samsung területén mindenhova bemehet. Azt is megtudhattuk, hogy a gyár északi részén is lesz bővítés, de az nem engedélyköteles, ám itt is raktározásra kell az új épület.
Oláh Katalint a Samsung menedzserét kérdezték az emberek és a Samsung közötti feszültségről. Erre a gyár azt tartja jó megoldásnak, hogy indítottak egy weboldalt, ahol lehet kérdezni, és jönnek további társadalmi felelősségvállalási programok is. Nesze semmi fogd meg jól – értékeltük magunkban a választ. Ami viszont konkrét dolog, az a zaj kérdése. Oláh Katalin szerint most jutottak el oda, hogy felmérték a határértéket meghaladó zajforrásokat és tesznek ezek ellen. Mondjuk ez sem volt tűhegyes valami, azaz válasz.
Amit viszont mindenki tudott értelmezni, hogy a gyár közelében lévő telkek értéke csökkent és egy zajvédő fal, sőt véderdő sokat segítene. Bodnár Zsuzsa a Gödért Egyesület képviseletében egyenesen arról beszélt, hogy mondhat bárki bármit, de a gyár egyszerűen közelít a házakhoz, emberekhez, miközben halandzsa fogalmakkal mindig mindent megígérnek. Ezek után kicsit kínos magyarázkodás következett két hatalmas henger ügyében, amelyek talán tűzvédelmi berendezések lennének, majd jöttek ismét a számunkra ismeretlen szavak. Ezek láthatóan Bodnár Zsuzsát sem nyugtatták meg.
A közmeghallgatás később lakossági fórumba ment át, ahol szóba került a Samsung által fizetett iparűzési adó kérdése is. Ha jól értettük, itt még folyik az izmozás a bevétel elosztásáról, projektalapon Göd is kaphat majd belőle, de mondjuk a városháza napi működéséhez innen semmit sem remélhetnek, és amúgy is mindent Pest megyében döntenek majd el.