Minden edző életében elérkezik az a pont, amikor a csoportjában lévő versenyzők abbahagyják az aktív sportot (vagy átigazolnak más egyesületbe), így lezáródik egy korszak és egy újabb indul. Németh Istvánnal (Putyu), a Gödi SE kajak szakosztályának egyik utánpótlás edzőjével beszélgettünk a kialakult helyzetről, a tapasztalatokról és az újabb célokról. Mindezt annak apropóján, hogy december 15-én egy élményekkel teli találkozót szerveztek egykori tanítványai, ami megható és örömteli is volt egyben.

Nagyszerű ötlet volt a fiatalok részéről, hogy szerveztek egy találkozót, amelyen saját magukat és a közösségüket ünnepelték. Ennyire szoros kapcsolat alakult ki a tanítványaid és közted?

Németh István (Putyu): „Elképesztően megható volt látni, hogy ennek a közösségnek a tagjai mennyire ragaszkodnak egymáshoz, és őszintén szólva, mindez nekem is nagyon jólesett, mert azt mutatja, valamit jól csináltam, hiszen a csoportomban dolgozni nemcsak azt jelentette, hogy edzeni és versenyezni kell, hanem sikerült egy olyan hangulatot, összetartozás érzést kialakítani, amely mindezeken túlmutatott.”

Honnan indult a saját edzői karriered és miként alakult ki ez a csoport?

Putyu: „2014-ben a KajakStart programban kezdtem az edzősködést. A KajakStart is akkor indult, egy új kezdeményezés volt Gödön, ezért különösen fontos kiemelni, hogy ha visszatekintünk most a 10 évvel ezelőtti indulásra, láthatjuk, az ott megjelent 6-10 éves gyerekek az azóta eltel időszakban milyen eredményességi szintre jutottak el a kajak-kenu sportágban. Vadász Anitával és Vass Petivel közösen kezdtünk gyerekekkel foglalkozni az előkészítő csoportban, majd felmenő rendszerben, 3 év alatt hozzám kerültek át 10 évesen a KajakStart programból a 2007-2009-es születésű fiatalok. Voltak még korábbi, 2005-2006-os születésűek is, akik az utánpótlás csoportomba kerültek, és ugyan nem mindenki volt KajakStart-os közülük, de összességében elmondható, hogy egy nagy létszámú csoportot vezetve léptünk előre évről évre. Mivel a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztály alapvető feladata az utánpótlás nevelés, így szinte törvényszerű az, hogy 17-18 éves korukra az itt nevelkedő versenyzők egy része abbahagyja a versenyszerű kajakozást (rengeteg oka van, amik közül a tanulmányi és motivációs oldal a leggyakoribb), a legjobbak pedig általában a budapesti nagyobb egyesületekbe igazolnak serdülő vagy ifjúsági korukban.”

Ezalatt a nagyságrendileg 8 év alatt, amíg a csoport az irányításod mellett készült és versenyzett, illetve akik közben átigazoltak budapesti egyesületekbe, de Te a nevelőedzőjük maradtál, milyen eredményeket sikerült felmutatni?

Putyu: „A KajakStart programban eltöltött éveket is ide számítva, sokaknak 10 évig voltam az edzője. Olyan nemzetközi siker, ami közvetlenül a kezem alatt született gödi színekben, Varga Zalánhoz köthető, aki 2024-ben Szegeden ORV győztes lett. Nevelőedzőjükként nagyon büszke vagyok Debreczeni Lora és Varró Csenge eredményire is, akik más egyesületben már, de szintén nyertek ORV-t, sőt, Lora tavaly és idén is világbajnok lett, emellett Európa-bajnoki ezüstje is van. Ezzel pedig felkerült a Sportház falán arra a márványtáblára is, amely Göd nemzetközi bajnokainak állít emléket. Ezen kívül tucatnál többen szereztek magyar bajnoki aranyérmet a csoportom tagjai közül, és a korosztályos válogatottakba is rendszeresen adtunk versenyzőt. Magyar bajnokok lettek a fenti versenyzőkön kívül gödi színekben: Csáti Zsombor, Galba Zsombor, Káplár Zille, Keszthelyi Péter, Kiss-Kovács Tamara, Kramer-Boga Ábel, Rózsa Julianna, Vizsy Botond. Nagyon büszke vagyok a tanítványaimra, a befektetett munka eredményekben is megmutatkozott, ami megerősítette mind az egyéneket, mind a közösséget. Van pár tanítványom, akik még nem hagyták abba a kajakozást ebből a csoportból, ők beolvadtak Simi U13-U15-ös csapatába, most közösen tartjuk nekik az edzéseket. 2026-tól kezdődően pedig új csoport kialakításán fogok dolgozni, mivel a 2016-2018-as születésű gyerekeket én veszem át a KajakStart programból, és integrálom majd őket a szövetség versenyrendszerébe.”

A találkozón mennyien voltak, mit adott Neked ez az összejövetel?

Putyu: „Nagyon várták már a találkozót a fiatalok, összesen 26 tanítványom tudott eljönni a Sportházba. Felemelő érzés volt azt látni, hogy az élet kihívásai ugyan máshová sodorták őket akár a tanulmányi, akár a sport tekintetében, mégis, az első szóra igen-t mondtak és örömmel találkoztak egymással, eljöttek a többiekkel közös időt tölteni, örülni egymásnak. Szívesen jönnek a Göd Kupára, mint ahogy erre az összejövetelre is, a lényeg az, hogy ennek a közösségnek az erejét mutatja, mennyire szoros szálak fűzik össze őket. Készítettek egy rajzot is „Putyu csoport” megnevezéssel, amit mindannyian aláírtak, ezt kaptam ajándékba. És mindez abból indult ki, hogy a szakosztály keretein belül elkezdtek járni az előkészítő, KajakStart programba, vagy U10-es korcsoporttól felfelé kajakozni. Gyermekkoruk meghatározó időszakát töltötték együtt, szinte minden nap találkoztak és együtt dolgoztak a fejlődésért, az egyéni és csapat sikerekért, egy olyan utat bejárva, amit ők maguk választottak és a céljaik elérése érdekében áldozatokat hoztak érte.”

Előző cikk2024 az új rekordéve a hazai turizmusnak