Pászthy Júlia Liszt Ferenc-díjas operaénekesnő a Zeneművészeti Egyetemen, míg Hruby Edit operaénekesnő a Debreceni Egyetem Zeneművészeti karán képezi a jövő operaénekes nemzedéket.

Immár hatodik alkalommal tartottak idén közösen nyári mesterkurzust Gödön. A koncerten a kurzuson végzett hallgatóktól a nemzetközi dal, oratórium, opera és operettirodalom remekműveiből hallhatott részleteket a közönség.

A műsor előtt a város nevében Pintér György kultúráért felelős önkormányzati képviselő köszöntötte a résztvevőket, és köszönte meg a résztvevők egész heti munkáját.

Hruby Edit mielőtt az est programját ismertette, megköszönte Pintér György és a JAMH igazgatója, Szabó Zsuzsa segítségét és támogatását. A kurzus alatt és a zárókoncerten is Cs. Nagy Ildikó tanárnő kísérte zongorán az énekeseket.

Az idei kurzus nemzetközi volt, hiszen voltak Nagyváradról és Szlovákiából is résztvevők, de például jöttek Debrecenből, Győrből, Hatvanból is hallgatók, ami azt jelenti, hogy megy a híre a kurzusnak, emelte ki Hruby Edit. A hangversenyen fellépő énekesek közül többen 2-3 számot adtak elő, mivel engedték, hogy mindenki annyit énekeljen, amennyit szeretne. A műsort két nagy blokkra lehetett osztani, a dal, az opera és az oratorikus rész volt az első, míg a könnyedebb műfajból, az operettirodalomból vett részletek zárták a programot.


A nagy sikerű hangverseny után Hruby Edittel beszélgettünk.

Hány énekes vett részt az idei mesterkurzuson?

Ebben az évben 15 énekesünk volt – ilyen sokan még soha nem voltunk. A mai záróhangversenyen sajnos nem volt itt mindenki, volt, aki csak az első négy napra jött, mert leánybúcsúra kellett mennie, másnak fellépése volt, vagy éppen színházban játszik és próbára kellett mennie. Azért mindenki 4-5 alkalommal itt volt a héten. 

Látszott az énekeseken, hogy élvezték a fellépést, mondana róluk néhány szót?

Nagyon színes volt a paletta, a teljesen kezdőktől kezdve, akik soha nem tanultak énekelni, eddig csak hobbiból énekeltek, egészen a rendszeresen opera- vagy operettszínpadon fellépő, akadémiát végzett énekesekig. 

Mennyire lehet látni a fejlődést az egy hét alatt?

Ilyenkor nem szabad belenyúlni az alapvető technikai dolgokba, mert esetleg megkavarhatjuk őket, ahelyett, hogy segítenénk. Próbálunk olyan ötleteket adni, ami az adott tudásra épül rá. Természetesen azért látható a fejlődés, meg is dicsértem pár hallgatónkat, mert a legapróbb dolgokra is emlékeztek.

Voltak olyanok, akiknek ez volt az első fellépése ennyi ember előtt?

Igen, ketten vagy hárman voltak itt, akiknek a mai gödi fellépés volt az első nagyobb fellépése. Például a 17 éves ipolysági, szlovákiai kislány, aki a legfiatalabb volt a résztvevők közül, illetve volt, aki a jazzből jött, és ebben a műfajban ez volt az első nagyobb fellépése.


Előző cikkBongyor elevezett az égi vizekre
Következő cikkMegkezdődött a gödi Szent István-napi ünnepségsorozat