Kellemes, nyugodt környezetben beszélgettünk a magán napközi megálmodójával és vezetőjével, Fenyő Ritával.
Az iskoláknak kötelező délutánonként napközit biztosítani a tanulóknak, mivel nyújtanak többet ezeknél?
Az iskoláknak ez alapszolgáltatás kell, hogy legyen, viszont ismerve az iskolák helyzetét, erre energia, erőforrás nagyon nincsen. Az iskolákból a legtöbb szülő hazaviszi a gyerekeit, s akiket nem tudnak hazavinni, azok beülnek tanszobára, ahol vegyes évfolyamok vannak. Általában 25-30 gyerek ül bent, és az a pedagógus megy be hozzájuk, aki éppen ráér, vagy akinek szüksége van az óraszámra. Jellemzően ott nem tudnak megtanulni a gyerekek, tehát amikor hazamennek, akkor otthon még elő kell venni a másnapi leckét, ami a szülőnek lesz a feladata. Azon gondolkodtunk, hogyan tudnánk a szülőknek segíteni, hogy tudnánk időt biztosítani számukra – így jöttünk létre.
Miért Alfa lett a nevük?
Egyrészt utalni szerettünk volna arra, hogy a gyerekek itt jól érzik magukat, egy olyan hely, ahol önkéntesen vesznek részt, ezért lett klub. Az alfának több jelentése van. A többi között, hogy az első. Mikor 2019 őszén létrehoztam, akkor még csak egy-két helyen volt az országban ilyen típusú szolgáltatás, tehát az elsők között voltunk. Az alfa jelenti az agynak azt az állapotát, amikor az elalvás közelében vagyunk és ez a leginkább alkalmas arra, hogy tanuljunk. Nem mellesleg a hozzánk járók az Alfa-generáció tagjai. Felső tagozatosok járnak hozzánk ötödikesektől nyolcadikosokig. Van ötödikes, hatodikos, hetedikes csoportunk és egy nyolcadikos is jár hozzánk. Ők jellemzően nem járnak már tanszobára, mert már a felvételin túl vannak.
Mennyibe kerül a tanulószoba a szülőknek?
Különböző csomagok vannak, lehet jönni 3-4-5 alkalommal egy héten. Azért a heti három alkalom a legkevesebb, mert ahhoz, hogy hatékony legyen a velünk való tanulás, a rendszeresség nagyon fontos. A legdrágább csomagunk jelenleg havi 39.000 forintba kerül. Ma egy magánóra 4-5.000 forintba kerül, a 40.000 forint az tíz magánóra ára. Egy órakor nyitunk ki és fél ötig vannak itt a gyerekek. Órarendfüggő, hogy ki mikor érkezik, mert Dunakesziről is vannak diákjaink, a Huzellából is, Sződligetről és Vácról is, tehát a környékről sok helyről – de a legtöbb diákunk a Németh Lászlóból van.
Az iskolákkal van kapcsolatuk?
Nincs, szerintem nem tudnak velünk mit kezdeni. Én több iskolát próbáltam megkeresni például a táborainkkal vagy a felvételi előkészítőnkkel kapcsolatban. Szintén a segítségüket kértem szociálisan rászoruló gyereket keresni, akik ingyen jöhetnének a programjainkra. Sajnos választ sem kapok a leveleimre. Nem tudom, hogy “konkurenciát” látnak-e bennünk – alaptalanul, hiszen mi csak mentesítjük őket. A kapcsolatfelvételbe nem fektettem túl sok energiát, mert a hírünk így is visz bennünket, de azt gondolom, ettől lehetne intenzívebb a viszonyunk.
Milyen tanárai vannak?
Van tanítónőm, van angol-német szakosom, de van zenetanárnő is. Ugye a tanszobának a lényege, hogy az itt dolgozó kollégák minden tantárgyból tudnak segítséget adni. Mi nem korrepetáljuk a gyerekeket, hanem inkább tanulástechnikai eszközökkel segítjük, hogyan tudjon felkészülni. Itt egyéni fejlesztés nem zajlik az órákon, végülis mindegy, hogy milyen szakos a kolléga, az a fontos, hogy a felső tagozatos általános iskolai tananyagot ismerje. Álláshirdetést adtam fel a tanári pozíciókra – van két nyugdíjas pedagógusunk, de van, aki a Németh Lászlóban tanít, van, aki Dunakesziről jár át, és van egyetemi hallgatóm is. Így van kapcsolatom az iskolákban dolgozó pedagógusokkal, de intézményi szintű kapcsolatunk nincsen.
Mennyire lehet mérni az eredményességüket?
Nekem a mérce, ha a szülők az új tanévben is beíratják a gyerekeket. Ami nekünk a mindennapokban eredmény, ha nincs a gyereknek házi feladat hiánya, felszerelés hiánya. Folyamatosan monitorozzuk a gyerekek jegyeit, és ebből látjuk, hogy haladnak, ez a siker fokmérője.
Hogy veszik fel a gyerekeket?
A szeptemberi beiratkozásnál minden jelentkezőt befogadunk – a 28 fős limitig -, de nálunk van próbaidő, amin belül mindkét fél visszaléphet.
Kik hozzák ide a gyerekeiket?
A szülők elfoglaltak, bejárnak Pestre, későn járnak haza – nincsen idejük arra, hogy a gyerekkel tanuljanak. Emellett van az a rétege a szülőknek, aki nem tud segíteni a 7. és 8. osztályos anyagban és egyszerűbb neki ezt így megoldani.
Még egy kérdés, mit kell tudni a felfestett versekről?
Fodor Ákos haikuk, a kedvenceim, ezért festettem fel őket.